Α2 Γυναικών: Εκτός έδρας ήττα για την Ασπίδα από την Σταυρούπολη

Την ήττα με 63-44 γνώρισε στη Σταρούπολη η Ασπίδα Ξάνθης. Η Ασπίδα ήταν κακή από την αρχή στην άμυνα, με τη Σταυρούπολη να παίρνει από νωρίς διψήφια διαφορά. Οι παίκτριες της Ξάνθης προσπάθησαν να μειώσουν, όμως στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπόρεσαν να καλύψουν τη διψήφια διαφορά, καθώς δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις στην επίθεση, με τη διαφορά να ανεβαίνει κοντά στους είκοσι πόντους.

Η Σταυρούπολη αιφνιδίασε την Ασπίδα και βρίσκοντας πολλές λύσεις στην επίθεση πήρε από το δεκάλεπτο διψήφια διαφορά και προηγήθηκε με 28-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να είναι κακές επιθετικά και την Ασπίδα να προσπαθεί, αλλά να μην μπορεί να μειώσει, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 40-25.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, με την Ασπίδα να μην μπορεί να μειώσει και τη Σταυρούπολη χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα να ανεβάζει τη διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου πάνω από τους είκοσι πόντους (54-33) φτάνει στο εύκολα στο τελικό 63-44.

Δεκάλεπτα: 28-16, 40-25, 54-33, 63-44

Διαιτητές: Χατζηκώστας-Ιορδανίδης

ΕΟ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μπαξεβάνος): Μυγδαλιά 12, Σαμαρά 5 (1), Αντωνιάδου 8 (1), Πολύχρου 12 (3), Τσαμπάκου 6, Κωστανάκη 7, Κανέλογλου 2, Τσάνταλη 5 (1), Αλ-Μπακρί, Πεχλιβανίδου 6.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ): Καραλίδου Σ. 9 (2), Παπαδοπούλου 7, Παπαχρυσοβέργη 6, Μαμαλίγκατζη 10 (1), Σουλιώτη 2, Καρακώστα 10, Μουσέγκου.