Β’ Εθνική: Θριαμβευτική πρεμιέρα για την Ασπίδα Ξάνθης επί του Πανσερραϊκού στις Σέρρες

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής Ανδρών για την Ασπίδα Ξάνθης. Η ομάδα του Θ. Βαφειάδη αν και έκανε τα εύκολα δύσκολα στις Σέρρες, τελικά έφυγε νικήτρια επί του ιστορικού Πανερραϊκού με 20-21.

Οι Ξανθιώτες πήραν από το ξεκίνημα του αγώνα το προβάδισμα και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με τρία γκολ (8-11). Στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου η διαφορά έφτασε και στα πέντε τέρματα, ωστόσο στο τελευταίο πεντάλεπτο υπήρξε αφλογιστία για τους φιλοξενούμενους.

Η Ασπίδα μπήκε σε αυτό προηγούμενη με 21-17, δεν πέτυχε άλλο τέρμα, αλλά δέχθηκε μόνο τρία. Η ισοφάριση δεν ήρθε ποτέ και έτσι η αρκετά ανανεωμένη ομάδα της Ασπίδας πήρε το ροζ φύλλο αγώνα και επιστρέφει στην Ξάνθη με τους δυο πρώτους βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Εννιά γκολ πέτυχε για την Ασπίδα ο Ναθαναηλίδης και άλλα 9 πρόσθεσαν οι Καζαντζίδης (5) και Τσαντίδης (4). Σκόραραν ακόμα από ένα τέρμα οι Μπελλιας, Βασιλειάδης και Καΐκης ενώ συμμετοχή είχαν οι Νικάκης,  Σαλή Ογλού, Παπαστάμου, Ευθυμίου και  Ματάνης.