ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Όσα έγιναν στην εκτός έδρας νίκη με ανατροπή του Εθνικού Αλεξανδρούπολης επί του Αρίωνα Ξάνθης

Αν και βρίσκονταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια το αγώνα, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης έκανε την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο και κέρδισε στην Ξάνθη τον Αρίωνα με 52-58.

Ο Αρίωνας ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και με όπλο την άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 20-8. Ο Εθνικός όμως αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και βρίσκοντας λύσεις, ειδικά από την περιφέρεια κατάφερε να μειώσει σε 30-26, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με τον Αρίωνα να συνεχίζει να είναι μπροστά, όμως να μην μπορεί να ξεφύγει από τον Εθνικό, ο οποίος παρέμενε κοντά στο σκορ, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 43-37. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Αλεξανδρούπολης πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο παιχνίδι οκτώ λεπτά πριν το τέλος και βρίσκοντας λύσεις στα κρίσιμα σημεία κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη με 52-58.

Δεκάλεπτα: 20-08, 30-26 (ημίχρονο), 43-37, 52-58 (τελικό)

ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ (Παπαδόπουλος): Νυμφόπουλος 8(1), Κυρλίδης, Ανδρέου 5(1), Δάλλας, Κλωναράς, Αμπεριάδης 4, Νταβουλτσόπουλος 12, Κελλής 11(3), Αρβανιτίδης 1, Φώτης 6, Πλατανίτης 5(1)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ(Κανδύλης): Σιταρίδης Δ. 2, Σιταρίδης Κ. 12(3), Θεολογίδης 12(3), Αντωνίου, Φωτιάδης 3, Παπαδούδης 20(1), Μπατμάς 5, Δαλακούρας, Ανδρονούδης, Φυσέκης 4, Παπαλαμπίδης