Φιλική νίκη της Ασπίδας επί της ΑΕ Κομοτηνής με εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ μετά το 17′ η Ασπίδα Ξάνθης νίκησε σε φιλική αναμέτρηση την ΑΕ Κομοτηνής με 59-81.

Η ομάδα της Κομοτηνής ήταν πολύ καλή για 17 λεπτά. Βρίσκοντας πολλές λύσεις στην επίθεση και εκμεταλλευόμενη τα πολλά λάθη των παικτών της Ασπίδας προηγήθηκε με 24-19 και με 35-24. Η ομάδα της Ξάνθης από εκείνο το σημείο και μετά ανέβασε την απόδοση της, με κύρια όπλα τος Ασημάκη και Μανδαλάκη και με ένα γρήγορο σερί 2-12 μείωσε σε 37-36, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Μάλιστα το σερί αυτό διευρύνθηκε συνολικά σε 2-19, καθώς με ένα 0-7 η Ασπίδα προηγήθηκε με 37-43 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου. Η ΑΕ Κομοτηνής είχε πρόβλημα στην επίθεση, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο η Ασπίδα, ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Η ομάδα της Ξάνθης έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά με 46-62, ενώ στην τελευταία περίοδο διατήρησε τη διαφορά μεταξύ 15-19 πόντων, φτάνοντας εύκολα στο τελικό 59-81.

Δεκαλεπτα: 24-19, 37-36 (ημίχρονο), 46-62, 59-81 (τελικό αποτέλεσμα)