ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Όσα έγιναν στη νίκη του Αίαντα Κομοτηνής επί της Ολυμπιάδας Αλεξανδρούπολης

Χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα, ο Αίαντας Κομοτηνής νίκησε την Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης με 71-53 και έφτασε τις πέντε νίκες σε έξι αγώνες, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, με τον Αίαντα να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 16-12. Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Κομοτηνής βρήκε αρκετές λύσεις στην επίθεση και κρατώντας χαμηλά την Ολυμπιάδα πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 36-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Αλεξανδρούπολης προσπάθησε να μειωσει, όμως ο Αίαντας εκμεταλλεύτηκε κάποια κενά στην απόδοση της Ολυμπιάδας και κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 55-42. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με τον Αίαντα να ανεβάζει και άλλο τη διαφορά και να φτάνει στο τελικό 71-53.

Δεκάλεπτα: 16-12, 36-26 (ημίχρονο), 55-42, 71-53 (τελικό αποτέλεσμα)

ΑΙΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Οικονομίδης): Σαββάκης 2, Λάππας 7 (1), Νικάκης 2, Ουζουνίδης 5 (1), Οικονομίδης 14 (2), Παχιαδάκης 4, Μπορμπίδης 4, Λοισιος 2, Κοτσαρίδης 12, Κελεπούρης 16 (1), Ζολώτας 2

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Ξανθίδης): Αγγελίδης 7 (1), Βαλασίδης 2, Γιαβρίδης 16 (4), Δένδης, Αλεξούδης 12 (1), Μπάτσικας 5 (1), Τσιφλίκογλου 2, Ιωαννίδης, Αγγέλου, Πασσιάς 4, Φυδανίδης 5 (1)