Β’ Εθνική: Πάλεψε αλλά γνώρισε την ήττα στην Καρδίτσα η Ασπίδα Ξάνθης

Σε ένα πολύ όμορφο και δυνατό παιχνίδι, με υψηλό σκορ και ωραίες φάσεις, η Ασπίδα δεν τα κατάφερε και γνώρισε εκτός έδρας ήττα από την Καρδίτσα με 84-75.

Η Ασπίδα ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 14-21, βρίσκοντας πολλές λύσεις στην επίθεση. Αυτό άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Καρδίτσα, η οποία διαθέτει την καλύτερη άμυνα του ομίλου, να κλείνει το δρόμο προς το καλάθι και να υποχρεώνει την Ασπίδα στο να πετύχει μόλις 12 πόντους. Έτσι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τη γηπεδούχο ομάδα να προηγείται με 34-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν εντυπωσιακό, με υψηλό σκορ και τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά και να εναλλάσονται συνεχώς στο σκορ, με την Καρδίτσα να κλείνει το δεκάλεπτο μπροστά με 57-55. Στ τέταρτο δεκάλεπτο έγινε μεγάλη μάχη, όμως στα κρίσμα σημεία η Καρδίτσα ήταν πιο ψύχραιμη και έφτασε στο τελικό 84-75, χαλώντας το σερί νικών που είχε η Ασπίδα.

Δεκάλεπτα: 14-21, 34-33 (ημίχρονο), 57-55, 84-75 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Κατωτικίδης-Παπανικολάου

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Ρουμελιώτης): Σκορδάς 2, Δόγρανλης, Πανταζής 6, Λάκκας, Μαυρογιάννης 13(2), Παππάς 2, Κουρέπης, Καμαριώτης 16 (2), Παπαδόπουλος 12, Τριχόπουλος 17 (3), Θέος 12 (2), Παπάς 4.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Παπαδάκης 4, Γρούδος, Τσιόγκας, Στεφανίδης 4 (1), Καραμπίνης, Τσιαβές 9 (2), Κουτσογιάννης 12 (4), Ασημάκης 18 (2), Παπαθανασίου, Μανδαλάκης 17 (1), Πετς 11 (1).