Γ΄ Εθνική: Πέρασε από τον Μακεδονικό με όπλο την άμυνα η ΑΕ Κομοτηνής

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο δέχθηκε μόλις 6 πόντους, η ΑΕ Κομοτηνής κέρδισε στη Θεσσαλονίκη τον Μακεδονικό με 57-73 και παρέμεινε κοντά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Μεγάλο παιχνίδι από τον Γιώργο Κουτσοβασίλη, ο οποίος πέτυχε 18 πόντους και μάζεψε 18 ριπάουντ. Πολύ καλός σε άμυνα και επίθεση ο Σταματέλος, ο Χονδρόπουλος έκανε το πιο ώριμο φετινό του παιχνίδι, ενώ ο Παλλάκης παρότι φορτώθηκε από τα πρώτα πέντε λεπτά με τρία φάουλ βοήθησε σημαντικά.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο 16-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μακεδονικός προηγήθηκε με 30-23, όμως η ΑΕ Κομοτηνής αντέδρασε γρήγορα και μείωσε, με το ημίχρονο να τελειώνει με σκορ 36-34.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για ένα ρόλο, καθώς η ομάδα της Κομοτηνής παίζοντας εκπληκτική άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση έκανε ένα σερί 6-21 και προηγήθηκε με 42-55, το οποίο ήταν σκορ τρίτου δεκαλέπτου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕ Κομοτηνής κατάφερε όχι μόνο να διατηρήσει τη διαφορά, αλλά να την ανεβάσει και άλλο, φτάνοντας στο τελικό 57-73.

Δεκάλεπτα: 16-16, 36-34 (ημίχρονο), 42-55, 57-73 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Παργιανόπουλος, Κέτουλας

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Μύθου):Σκουφεζής Ε., Κοντσές 12, Ντσιλής 15, Μπαρζού 8 (2), Παπαγρηγορίου, Κομμάτας 4, Χαλάτσης 9, Σκουφεζής Α 1, Πηλακούτας 6 (2), Λυχριδάς 1, Ρίζος 1, Μαργαρίτης.

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κοκκινόπουλος) Σταματέλος 10 (1), Κρίμπουρας, Χονδρόπουλος 14 (4), Βακρινός 2, Λεχούδης 9, Βαχαρίδης, Κουτσοβασίλης 18 (2), Καραμπέκης 5, Μπορμπίδης, Πολυχρονιάδης, Παλάκης 15 (2), Λέφης.