Γ’ Εθνική: Τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα για την ΑΕ Κομοτηνής που έμεινε κοντά στην κορυφή

Έχοντας τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή και κλείνοντας τον Αθανασιάδη, η ΑΕ Κομοτηνής κέρδισε με 76-69 τον Αστέρα Καβάλας, πετυχαίνοντας την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Μεγάλο παιχνίδι από τον Κίμωνα Λεχούδη, που πέτυχε 25 πόντους, από κοντά και οι Χονδρόπουλος, Καραμπέκης και Παλλάκης.

Η ΑΕ Κομοτηνής είχε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ, βρίσκοντας πολλές λύσεις στην επίθεση και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 18-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα της Κομοτηνής να συνεχίζει να κρατάει διαφορές γύρω στους έξι πόντους και να πηγαίνει στο ημίχρονο στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 43-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕ Κομοτηνής ήταν καλύτερη, προηγήθηκε με 63-49, όμως με σερί 0-8 ο Αστέρας μείωσε σε 63-57, που ήταν και σκορ δεκαλέπτου και ξαναμπήκε στο παιχνίδι. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα της Κομοτηνής κατάφερε να διαχειριστεί τη διαφορά που είχε και παρότι η ομάδα της Καβάλας προσπάθησε να απειλήσει η ΑΕ Κομοτηνής έβρισκε λύσεις, φτάνοντας στο τελικό 76-69.

Δεκάλεπτα: 18-13, 43-37, 63-57, 76-69

Διαιτητές: Εκίζογλου-Λαδάς

ΑΕ Κομοτηνής (Κοκκινόπουλος): Σαρημπαλίδης, Γκριμπούρας, Χονδρόπουλος 15 (3), Βακρινός, Λεχούδης 25 (3), Βαχαρίδης 1, Κουτσοβασίλης 7, Δ. Καραμπέκης 15 (1), Μπορμπίδης, Πολυχρονιάδης, Παλλάκης 13, Λέφης.

Αστέρας Καβάλας (Μαγιάννης): Παπαζώτος 10 (2), Μπόζης 6 (1), Μαρκόπουλος 11, Μαραβέγιας, Γ. Σουλίδης, Αθανασιάδης 18 (1), Χαριζάνης 7, Μυζίου 9 (1), Ζαρωτιάδης 8, Μυτικόπουλος.