Τσάμπιονς Λιγκ: Νίκη για τον ΠΑΟΚ των Εβριτών λίμπερο μέσα στην Κροατία

Έστω χωρίς τον Ανδρέα Ανδρεάδη και τους Ντάντε και Γκομεζ, ο ΠΑΟΚ του Γιάννη Καλμαζίδη μετά από αγώνα 145 λεπτών νίκησε στην Κροατία την Μλάντοστ Καστέλα με 3-2 και άνοιξε το δρόμο για την πρόκριση στην Β΄προκριματική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ όπου περιμένει η πολωνική Σκρα Μπελχάτοφ.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ αλλά ισοφαρίστηκε ισάριθμες φορές και πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σαφράνοβιτς που σημείωσε 22 πόντους.

Η ρεβάνς θα γίνει την Κυριακή 6/10 στις 18.00 στο PAOK Sports Arena και ο ΠΑΟΚ για να προκριθεί θέλει νίκη με οποιοδήποτε σκορ, ενώ σε περίπτωση ήττας με 3-2 η πρόκριση θα κριθεί στο «χρυσό σετ» των 15 πόντων.

Ο Γκαράς αγωνίστηκε ως λίμπερο έχοντας ποσοστά 55% υποδοχής και 30% άριστες, ενώ χρησιμοποιήθηκε και ο Κωνσταντινίδης.