ΕΠΣ Έβρου: Όσα έγιναν στην εκτός έδρας επικράτηση του Ορέστη επί του Αλεξ

Με δύο γκολ από το πρώτο ημίχρονο ο Ορέστης καθάρισε την υπόθεση νίκης στην αναμέτρηση με τον Άλεξ στο γήπεδο του Κτεο Αλεξανδρούπολης και παρέμεινε σε τροχιά τίτλου, κρατώντας παράλληλα δυνάμεις για το ντέρμπι κορυφής της άλλης εβδομάδας στην Ορεστιάδα με το Διδυμότειχο.

Η ομάδα του Ορέστη άνοιξε το σκορ στο 28′ με πέναλτι του Μεμούρη, το οποίο δόθηκε σε ανατροπή του Δαρβούδη από τον Κολγκέκα. Στο 44΄μετά από σέντρα ακριβείας του Ντινούδη ο Τρανόπουλος με καρφωτή κεφαλιά γράφει το 0-2.

Πιο πριν, πάντως, είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ το Άλε αλλά στο 6′ και στο 8′ τα σουτ του Καλαϊτζίδη από καλή θέση δεν ανησύχησαν τον Γαλλή. Επίσης, στο 35′ το πλασέ του Καλαϊτζίδη έδιωξαν οι αμυντικοί του Ορέστη λίγο πριν περάσει η μπάλα την γραμμή της εστίας τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε ο ρυθμός, με σημαντικότερη στιγμή του αγώνα να είναι η αποβολή του Κιτσικούδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 63′. Διαιτητής ο Σιμίδης με επόπτες τους Διαμαντή και Δερμετζόγλου, όπως αναφέρει ο Πάνος Θρακιώτης στο thrakiotis.com, από όπου και η φωτογραφία.

ΑΛΕΞ (Καραπαναγιώτου): Μπάλλιος, Μκριτσιάν, Θώδης Δ., (68΄Σιμιτσάκης), Χλωρίδης, Κολγκέκα, Δεληγιαννίδης, Μανωλίδης, Γιακουμπίδης, Μακιτσιάν, Καλαϊτζίδης, Καλυμνιός.

ΟΡΕΣΤΗΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Αραμπατζής): Γαλλής, Ντινούδης, Κιτσικούδης, Πετρόπουλος (38΄Γενηκομσίου), Τσουμακίδης, Μεμούρης, Ελευθεριάδης (65΄Καστρινός), Οικονόμου, Δαρβούδης, Βουδούρης, Τρανόπουλος (72΄Οτέμπερης).