ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Όσα έγιναν στην ήττα-έκπληξη του Αίαντα Κομοτηνής από τον Ηρακλή Καβάλας

Θύμα έκπληξης έπεσε ο αήττητος μέχρι το Σάββατο Αίαντα Κομοτηνής, ο οποίος έχασε στη Καβάλα από τον Ηρακλή που δεν είχε κάνει νίκη μέχρι το Σάββατο στο πρωτάθλημα με 76-66.

Ο Ηρακλής αιφνιδίασε την ομάδα του Αίαντα και προηγήθηκε με 21-11 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με όπλο την άμυνα του και τις κακές επιλογές του Αίαντα στην επίθεση. Αυτό άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Κομοτηνής να βρίσκει λύσεις στην επίθεση και παίζοντας αυτή καλή άμυνα, κατάφερε με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου σε 34-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με του γηπεδούχους να διατηρούν στο μεγαλύτερο μέρος διαφορά 4-6 πόντων, ενώ στο τέλος εκμεταλεύτηκαν τα λάθη των παικτών του Αίαντα φτάνοντας στο τελικό σκορ με διψήφια διαφορά πόντων. Τα δεκάλεπτα: 21-11, 34-34 (ημίχρονο), 53-48, 76-66 (τελικό αποτέλεσμα)