Volley League: Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα με εξαιρετική εμφάνιση για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε στην Χαλκίδα ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, ο οποίος νίκησε τον τοπικό Ηρακλή με 1-3 σετ, μετά την ήττα της πρεμιέρας από τον ΠΑΟΚ και πριν από ακόμα ένα δύσκολο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό. Ο Εθνικός έχασε το πρώτο σετ, όμως στο δεύτερο και στο τρίτο σετ έπαιξε εξαιρετικό βόλεϊ και ανεβάζοντας την απόδοση του σε άμυνα και μπλοκ και με όπλο το πολύ καλό σέρβις τα κέρδισε πολύ εύκολα, ενώ στο τέταρτο σετ άντεξε στην αντεπίθεση του Ηρακλή, παίρνοντας τη νίκη.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ήταν μαζί μέχρι το 6-7. Στο σημείο εκείνο οι γηπεδούχοι με ένα σερί 5-0 πήραν μία διαφορά τεσσάρων πόντων (11-7), την οποία ανέβασαν και στους έξι πόντους (15-9, 22-16 και 24-18) φτάνοντας σχετικά εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ ο Σάκης Μουστακίδης έφερε τα πάνω κάτω στην εξάδα του Εθνικού με την αλλαγή περιστροφής και τον Χατζόπουλο στη θέση του Τσέλιου. Ξεκίνησε τον Χουάρες Γκόμεζ στο «1», τον Στίγγα στο «2» και τον Βανέγκας στο «4». Έδεσε την πίσω ζώνη και απελευθέρωσε τον διαγώνιο, ενώ ο Ηρακλής μπλοκαρίστηκε. Η υποδοχή των γηπεδούχων χάλασε και οι επιθετικοί του είχαν πρόβλημα στο μπλοκ του Εθνικού. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο Εθνικός να έχει σε όλη τη διάρκεια του δεύτερου σετ διαφορά 4-5 πόντων. Η διαφορά με άσο του Βανέγκα ανέβηκε στο 13-20, με τον Εθνικό να κατακτά εύκολα το σετ με 17-25.

Ακριβώς ίδιο ήταν και το τρίτο σετ. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης διατηρούσε προβάδισμα 4-6 πόντων, ενώ μετά το δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ ανέβασε το σκορ στο 12-20 με διπλό μπλοκ των Παλέντζα και Στίγγα, καθαρίζοντας ουσιαστικά το σετ. Ο Ηρακλής δεν μπορούσε να αντιδράσει και το 15-25 από τον Παλέντζα έδωσε το προβάδισμα στον Εθνικό.

Στο τέταρτο σετ ο γηπεδούχος Ηρακλής μπήκε δυνατά, παίζοντας το τελευταίο του χαρτί, όμως μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ που βρήκε μπροστά την ομάδα της Χαλκίδας με 8-7, ο Εθνικός πήρε το προβάδισμα και προηγήθηκε με 13-18 και λίγο πριν το τέλος με 20-23. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 22-23, όμως ο Βανέγκας έδωσε τον πόντο και το πρώτο ματς μπολ για τον Εθνικό. Ο Τάπια μείωσε για τον Ηρακλή σε 23-25, όμως ο ίδιος παίκτης με λάθος υποδοχή έδωσε τον τελευταίο πόντο και τη νίκη στον Εθνικό.

Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 1 άσσο, 52 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 6 άσσους 57 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-19, 17-25, 15-25,23-25

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 17 (17/32 επ), Κανέλλος 7 (5/9 επ, 2 μπλοκ), Φέρελ 3 (3/4 επ), Κλότσκο 6 (5/18 επ, 1 άσσος, 60% υπ- 30% άριστες), Κασαμπαλής  5 (3/4 επ, 2 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ, 17(17/33 επ, 71% υπ – 26% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 80% υπ 40% άριστες), Μάρκου, Κολτσιάκης 2 (2/6 επ, 44% υπ  – 22% άριστες), Αντιφάκος, Γαλλιώτος

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Λεάλ 12 (9/21 επ, 3 άσσοι, 43% υπ – 4% άριστες), Βανέγκας 15 (13/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 64% υπ -36% άριστες), Χαριτωνίδης 1 (0/1 επ, 1 μπλοκ), Στίγγας 18 (10/12 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ), Παλέντζας 17 (16/30 επ, 1 μπλοκ), Τσέλιος 3 (2/3 επ, 1 άσσος) / Κοντοστάθης (λ, 57% υπ – 24% άριστες), Βλαχόπουλος, Χατζόπουλος 7 (7/7 επ).