ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Όσα έγιναν στην εκτός έδρας νίκη του Εθνικού Αλεξανδρούπολης επί του Σπάρτακου Διδυμοτείχου

Τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε η ομάδα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, η οποία επικράτησε με 50-71 στο Διδυμότειχο του τοπικού Σπάρτακου.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στην αρχή, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τον Εθνικό να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 17-18. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και μαζί τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με 34-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Σπάρτακος ξεκίνησε δυνατά και μείωσε στους έξι πόντους, όμως ο Εθνικός βρήκε λύσεις σε άμυνα και επίθεση και ανέβασε και πάλι τη διαφορά σε διψήφια νούμερα, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 46-61.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν πολύ κακό, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν λύσεις στην επίθεση και τον Εθνικό να φτάνει χωρίς πρόβλημα στο τελικό 50-71. Δεκάλεπτα: 17-18, 34-45 (ημίχρονο), 46-61, 50-71 (τελικό αποτέλεσμα)