ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Όσα έγιναν στην εκτός έδρας νίκη του Δημοκριτείου επί της Ολυμπιάδας Αλεξανδρούπολης

Ένα δεκάλεπτο δυσκολεύτηκε η ομάδα του Δημοκριτείου Κομοτηνής στην Αλεξανδρούπολη, όπου κέρδισε την Ολυμπιάδα με 39-56, με όπλο την πολύ άμυνα.

Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης ήταν κοντά στο σκορ μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 14-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ολυμπιάδα ήταν άστοχη και μπλοκαρισμένη στην άμυνα του Δημοκριτείου, κάτι το οποίο εκμεταλεύτηκε η ομάδα της Κομοτηνής, η οποία ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 21-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, με τον ρυθμό να πέφτει σταδιακά και το Δημοκρίτειο να φτάνει εύκολα στο τελικό 39-56.

Δεκάλεπτα: 14-17, 21-37 (ημίχρονο), 32-48, 39-56 (τελικό αποτέλεσμα)

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Ξανθίδης): Αγγελίδης 5 (1), Παπαχρήστου 16 (4), Γιαβρίδης 4, Αλεξούδης 4, Μπάτσικας 6 (1), Τσουρνακάκης, Κελεπεκίδης 3 (1), Αγγέλου, Χατέλος Δ. 1, Πασσιάς, Τσιφλίκογλου.

ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Καρυπίδης): Οικονομάκης 3 (1), Πολίτης 5 (1), Μπούντας 6, Ιωσηφίδης 17, Στασινόπουλος 22, Μόσχου 3 (1).