Β’ Εθνική: Πρώτη νίκη ψυχολογίας με καλή εμφάνιση για την Ασπίδα Ξάνθης

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Ασπίδα Ξάνθης, η οποία επιβλήθηκε με 72-51 του Πιερικού Αρχέλαου, παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο. Πολύ καλός ο Τσιαβές σε άμυνα και επίθεση, όπως και ο Παπαθανασίου που έπαιξε πολύ καλή άμυνα στον Γκοντόπουλο.

Η Ασπίδα ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση και παίζοντας καλή άμυνα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 17-10. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πιερικός βρήκε λύσεις επιθετικά και εκμεταλλευόμενος κάποια λάθη στις επιθέσεις της Ασπίδας περέμεινε κοντά στο σκορ, με την ομάδα της Ξάνθης να κλείνει το ημίχρονο μπροστά με 31-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ασπίδα ήταν καλύτερη στην επίθεση σε σχέση με το δεύτερο δεκάλεπτο, όμως ο Πιερικός παρέμενε κοντά στο σκορ, με την ομάδα της Ξάνθης να κλείνει το δεκάλεπτο μπροστά με 48-42. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Άσπίδα ήταν εξαιρετική στην άμυνα, δέχθηκε μόλις 9 πόντους και βρίσκοντας πολλές λύσεις στην επίθεση κατάφερε έξι λεπτά πριν το τέλος να προηγηθεί με 55-44 και τέσσερα λεπτά πριν το τέλος με 62-46, φτάνοντας εύκολα στο τελικό 72-51.

Δεκάλεπτα: 17-10, 31-28 (ημίχρονο), 48-42, 72-51 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Ξέρας, Καρακώστας

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Μασμανίδης, Παπαδάκης, Γρούδος 2, Τσιώγκας, Στεφανίδης 12 (2), Καραμπίνης, Τσιαβές 17 (1), Κουτσογιάννης 8, Ασημάκης 9 (2), Παπαθανασίου 6 91), Μανδαλάκης 18 (1), Πετς, Ιωαννίδης.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωάννου): Πολυχρόνης, Χατζηλάμπρου, Γκοντόπουλος 10 (1), Καλτσουνάς 1, Γκογκίδης 3 (1), Καραγκιολίδης 11 (1), Χανέλλι, Τοπούζης 1, Κωνσταντινίδης 15, Τσιρογιάννης 4, Παπαμιχαήλ 6, Ζιώγας.