Η Ορεστιάδα λύγισε από τον Hρακλή στην Μίκρα στην πρεμιέρα της Volley League

Όπως και πέρυσι έτσι και φέτος η Ορεστιάδα ξεκίνησε με ήττα από τον Ηρακλή το πρωτάθλημα, αυτή τη φορά εκτός έδρας. Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού νίκησε 3-1 την Ορεστιάδα η οποία πάντως κατάφερε να αποσπάσει ένα σετ.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ρώσος Καλαντάντζε που σημείωσε συνολικά 32 πόντους με 68% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, 5 άσσους και 4 μπλοκ. Καλά ποσοστά είχε και ο Ριζόπουλος ο οποίος αγωνίστηκε κόντρα στην παλιά του ομάδα και πανηγύρισε νίκη.

Στα δύο πρώτα σετ ο Ηρακλής είχε μεγάλη διαφορά στο σκορ, αλλά στο 3ο σετ η Ορεστιάδα προηγήθηκε 20-12. Ο Ηρακλής μείωσε τη διαφορά στον πόντο 24-23 αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή και οι ακρίτες μείωσαν 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ οι παίκτες του Γιάννη Ορφανού έδειξαν αποφασισμένοι για τη νίκη και έκαναν επίδειξη δύναμης. Με την Ορεστιάδα έκανε ντεμπούτο ο Βραζιλιάνος διαγώνιος Ρεϊνάλντο Γκριν που έφτασε μόλις προχθές στην Ελλάδα και αγωνίστηκε χωρίς προπόνηση. Εδειξε καλά στοιχεία αλλά γενικά η Ορεστιάδα θέλει χρόνο προετοιμασίας.

Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 9 άσσους, 50 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της Ορεστιάδας προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Δανιηλίδου
Τα σετ: 3-1 (25-19, 25-11, 23-25, 25-15) σε 93′.

Γ.Σ. ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Κοπρίβιτσα 9 (8/15 επ, 1 μπλοκ, 35% υπ – 20% άριστες), Καλαντάτζε 32 (23/34 επ, 5 άσσοι, 4 μπλοκ), Κιόσης 7 (4/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πέντσεφ 5 (3/3 επ, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 10 (7/11 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 62% υπ – 23% άριστες), Γάτσης 8 (4/7 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 52% υπ – 10% άριστες), Μπουράκης (λ), Πρώιος, Ηλίας, Χριστόφας.
Α.Ο. ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Μέρτεν): Ρεϊναλντο 12 (11/27 επ, 1 άσσος), Αναστασιάδης 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Μορέλος 13 (12/26 επ, 1 άσσος, 67% υπ – 67% άριστες), Λουκούμι 11 (11/24 επ, 52% υπ – 30% άριστες), Καραμπαλί 8 (7/14 επ, 1 άσσος), Πεντίδης 6 (5/7 επ, 1 άσσος) / Καρασαββίδης (λ, 58% υπ – 29% άριστες), Οικονόμου, Ράπτης 1 (άσσος), Αντωνιάδης (33% υπ – 33% άριστες), Ιωαννίδης.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ LIVE ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ, ΟΠΩΣ ΚΑΛΥΦΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ THRAKISPORTS, ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ