Super League: Με δυο γκολ του Πλατέλλα και… μασκοφόρο τον Μάνταλο, «άλωσε» την Λάρισα η ΑΕΚ

Με μεγάλο πρωταγωνιστική έναν πρώην παίκτη της Ξάνθης, τον Βαγγέλη Πλατέλλα, η ΑΕΚ πέρασε από τη Λάρισα με νίκη 2-1 επί της ΑΕΛ και ανέβηκε στην 2η θέση της Super League με 10 βαθμούς μετά τη συμπλήρωση των πρώτων πέντε αγώνων του μαραθωνίου.

platellas-larisaΟ βραχύσωμος επιθετικός σκόραρε στο 4ο και το 33ο λεπτό, σε έναν αγώνα όπου κινητήριος μοχλός ήταν ο «μασκοφόρος» για ακόμα ένα παιχνίδι Πέτρος Μάνταλος, ενώ σε μεγάλη μέρα βρέθηκε και ο Γιάννης Ανέστης που πραγματοποίησε εκπληκτικές επεμβάσεις με αποτέλεσμα οι κίτρινόμαυροι να περάσουν νικητές από μια έδρα όπου ηττήθηκε ο Ολυμπιακός.

Μόλις στο 4ο λεπτό το εκπληκτικό τακουνάκι του Μάνταλου «γκρέμισε» την αμυντική ισορροπία των Λαρισαίων. Ο Μπακασέτας έδωσε στον Πλατέλλα κι αυτός με εξαιρετικό αριστερό σουτ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ. Στο ημίωρο από… καραμπόλες μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων, η μπάλα στρώθηκε στον Πλατέλλα, ο οποίος ακριβώς με το ίδιο σουτ την έστειλε ακριβώς στην ίδια γωνία και… 0-2.

Η απάντηση της ΑΕΛ ήταν άμεση καθώς στο 33′ ο Ναζλίδης εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του Τσιγκρίνσκι και μείωσε ξαναβάζοντας πολύ γρήγορα την ομάδα του στο παιχνίδι. Όμως το ματς έμελλε να λήξει χωρίς να αλλάξει το σκορ. Αξίζει να σημειωθεί ότι η ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά αγωνίστηκε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γκάλο ενώ μετά το τέλος του ματς αποβλήθηκαν και οι Χριστοδουλόπουλος και Γιοβάνοβιτς για διαπληκτισμό.