Φιλικές νίκες επί της Δράμας ’86 και των Κυκλώπων Αλεξανδρούπολης για τη γυναικεία ομάδα χάντμπολ του Δημοκριτείου

Δύο φιλικές νίκες πέτυχε η νεοσύστατη ομάδα χάντμπολ γυναικών του Δημοκριτείου στα πλαίσια της προετοιμασίας της, καθώς αντιμετώπισε στο κλειστό του ΤΕΦΑΑ Κομοτηνής τη Δράμα ’86 και τους Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης.

Με την ομάδα της Δράμας ο αγώνας είχε διάρκεια ενός ημιχρόνου, το οποίο τα κορίτσια του Δημοκριτείου κέρδισαν με 12-11. Στη συνέχεια οι Κύκλωπες νίκησαν και αυτοί τη Δράμα σε αγώνα ενός ημιχρόνου με 13-5 και οι δύο νικήτριες έπαιξαν μετά κανονικό αγώνα μεταξύ τους. Εκεί η ομάδα της Κομοτηνής παίζοντας πολύ ωραίο χάντμπολ, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε με σκορ 32-24, ενώ το σκορ του ημιχρόνου ήταν 14-11.

Όπως επεσήμανε ο προπονητής της ομάδας “αυτά ήταν τα πρώτα παιχνίδια της ομάδας και στο παιχνίδι με τη Δράμα είχαν οι παίκτριες άγχος, όμως στο παιχνίδι με τους Κύκλωπες έπαιξαν πολύ καλή άμυνα και έβγαιναν πολύ καλά στον αιφνιδιασμό. Πρέπει να δουλέψουμε περισσότερο στην οργανωμένη επίθεση, όμως σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος”.