Α2 Γυναικών: Πάλεψε αλλά έχασε η Ασπίδα από τον Ηρακλή στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος

Την ήττα με 48-62 γνώρισε η Ασπίδα Ξάνθης από τον δυνατό φέτος Ηρακλή, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής Κατηγορίας των γυναικών. Η Ασπίδα παρατάχθηκε με τέσσερις απουσίες, πέρασε μπροστά στο 25΄ με 36-35, όμως δεν άντεξε στη συνέχεια.

Ο Ηρακλής είχε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και κατάφερε να προηγηθεί με 16-22 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στη δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να ελέγχει το παιχνίδι και τις παίκτριες της Ασπίδας να προσπαθούν για να μην ξεφύγει η διαφορά, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 25-34 για την ομάδα του Ηρακλή.

Στην τρίτη περίοδο η Ασπίδα ξεκίνησε εντυπωσιακά με με ένα σερί 11-1 πήρε το προβάδισμα με 36-35. Όμως οι παίκτριες του Ηρακλή απάντησαν και με δικό τους σερί 2-13 έκαναν το σκορ 38-46, με το οποίο ολοκληρώθηκε και το δεκάλεπτο. Στην τελευταία περίοδο οι παίκτριες της Ασπίδας προσπάθησαν να κάνουν και πάλι την αντεπίθεση, όμως δεν είχαν το κουράγιο, με τις φιλοξενούμενες να εκμεταλλεύονται τα λάθη από την κούραση, φτάνοντας στο τελικό 48-62.

Δεκάλεπτα: 16-22, 25-34 (ημίχρονο), 38-46, 48-62 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Ζαχαριάδης-Λάλα

ΑΣΠΙΔΑ (Καρά Αχμέτ): Μεχμέτ-Ουστά 3 (1), Καραλίδου Σ. 15 (1), Κουτρουβέλη, Παπαδοπούλου 3, Παπαχρυσοβέργη 2, Καραλή 8, Καρακώστα 5, Σαρβάνη 2, Μαμαλίγκατζη 3, Καραλίδου Β. 7 (2), Γκιργκιζά, Παπαϊωάννου.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Συρόπουλος): Ελευθεριάδου 14 (1), Τσουμπερλή 7, Κωτούλα 5 (1), Γιαννούδη 12, Τσακίρη, Τσαμπούρη 6 (2), Μαργαρίτη 2, Κομνηνού 5, Γεροστεργίου 4, Τζιότζιου 6, Ξανθινίδου.