Βλέπει… Κύπρο ο Εθνικός! Έβαψε «μπλε» το ντέρμπι του Έβρου και παίζει «τελικό» με ΠΑΟΚ την πρόκριση (17:00, LIVE ThrakiSportS)

Κάνοντας τεράστια ανατροπή στο τρίτο σετ, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε με 3-1 την Ορεστιάδα στον πρώτο του επίσημο αγώνα της σεζόν, που όπως και τα προηγούμενα δύο χρόνια ήταν με αντίπαλο τον ΑΟΟ για το Λιγκ Καπ και στέφθηκε με επιτυχία για τους παίκτες του Σάκη Μουστακίδη.

Οι «μπλε» νίκησαν τους «πράσινους» στο εβρίτικο ντέρμπι της 2ης ημέρας του α΄ομίλου του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» και πλέον η υπόθεση πρόκριση στο φάιναλ φορ που φέτος θα διεξαχθεί στην Κύπρο θα κριθεί σε ένα ματς τελικό με τον πρωταθλητή ΠΑΟΚ, που θα διεξαχθεί στο Παλατάκι της Πυλαίας την Κυριακή (17:00, LIVE ThrakiSportS).

Ο Εθνικός παρότι υστέρησε της Ορεστιάδας στην υποδοχή και σε σερβίς και μπλοκ υπήρχε ισορροπία, ήταν σαφώς ανώτερος στην επίθεση και πήρε τη πολύτιμη νίκη χωρίς βαθμολογικές απώλειες. Από την άλλη, η Ορεστιάδα ηττήθηκε για δεύτερη φορά και ολοκλήρωσε την παρουσία της στη διοργάνωση, όμως εμφανίστηκε αρκετά βελτιωμένη σε σχέση με την Παρασκευή.

Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου η Ορεστιάδα προηγήθηκε με 7 πόντους (18-11) αλλά ο Εθνικός με πίεση από το σερβίς και Λεάλ, Παλέντζα σε καλή μέρα κατάφερε να κάνει σερί 6-0 και να περάσει μπροστά 21-19. Έγιναν μεγάλες μάχες στο μπλοκ και το σετ τελείωσε στις λεπτομέρεις για την ομάδα της Αλεξανδρούπολης. Μετά το 2-1 σετ ο Εθνικός πάτησε καλύτερα, η Ορεστιάδα έδειξε απογοήτευση και πέταξε λευκή πετσέτα.

Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 5 άσσους, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ και35 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 4 άσσους, 46 επιθέσεις 7 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων. Πλέον, η υπόθεση πρόκριση για Εθνικό και ΠΑΟΚ θα κριθεί σε ένα ματς που έχει χαρακτήρα τελικού, αφού όποιος νικήσει, πάει… Κύπρο στα τέλη Γενάρη.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης – Βασιλειάδης

Τα σετ: 3-1 (25-20, 22-25, 27-25, 25-18) σε 109΄
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Λεάλ Χουάρες 19 (13/26 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 53% υπ – 41% άριστες), Βανέγκας 10 (8/24 επ, 2 μπλοκ, 80% υπ – 40% άριστες), Χαριτωνίδης 2 (2/2 επ), Στίγγας 9 (5/11 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Παλέντζας 19 (19/32 επ), Τσέλιος 5 (5/7 επ) / Κοντοστάθης (λ, 57% υπ – 31% άριστες), Καβαρατζής, Χατζόπουλος 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ).
Α.Ο.ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Μέρτεν): Αναστασιάδης 4 (1/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μορέλος 17 (17/30 επ, 68% υπ – 53% άριστες), Λουκούμι 15 (14/27 επ, 1 μπλοκ, 55% υπ – 52% άριστες), Καραμπαλί 9 (6/12 επ, 3 μπλοκ), Πεντίδης 3 (2/9 επ, 1 άσσος), Μπέσμπες 4 (3/14 επ, 1 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 83% υπ – 62% άριστες), Αντωνιάδης (λ, 100% υπ – 67% άριστες), Οικονόμου 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Ράπτης 1 (άσσος), Ιωαννίδης 2 (2/7 επ, 50% υπ – 25% άριστες).

Συνοπτικά τα αποτελέσματα του ομίλου:

Παρασκευή 14 Οκτωβρίου 2016
ΠΑΟΚ – Α.Ο.Ορεστιάδας 3-0 (25-16, 25-16, 25-21)
Σάββατο 15 Οκτωβρίου 2016
Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ορεστιάδα 3-1 (25-20, 22-25, 27-25, 25-18)
Κυριακή 16 Οκτωβρίου 2016
17.00: ΠΑΟΚ – ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης (LIVE ThrakiSportS)
Διαιτητές: Θεμελής, Γεωργιάδης. Παρατηρητής: Βανδώρος. Eπόπτες: Μπουκουβάλας, Κύρκος. Γραμματεία: Παναγιωτίδου.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΟΠΩΣ ΜΕΤΑΔΟΘΗΚΕ LIVE ΑΠΟ ΤΟ THRAKISPORTS ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ