ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Όσα έγιναν στη νίκη της Ολυμπιάδας Αλεξανδρούπολης επί της Θύελλας Φερών

Την έκπληξη της αγωνιστικής πέτυχε η Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης, η οποία νίκησε με 68-74 τη Θύελλα Φερών. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης εμφανίστηκε αρκετά εύστοχη και με καλή κυκλοφορία στην επίθεση, εν αντιθέσει με τη Θύελλα, η οποία στο μεγαλύτερο κομμάτι της αναμέτρησης ήταν αρκετά άστοχη και χωρίς λύσεις στην επίθεση.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 21-17 στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο όλα άλλαξαν. Η Θύελλα ήταν απελπιστικά άστοχη στην επίθεση και κλεισμένη στην άμυνα της Ολυμπιάδας, η οποία με εξαιρετική κυκλοφορία έβρισκε αρκετά ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια. Έτσι η ομάδα της Αλεξανδρούπολης κατάφερε και πήρε διψήφια διαφορά με το ημίχρονο να τη βρίσκει μπροστά με 30-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε, με την Ολυμπιάδα να μεγαλώνει και άλλο τη διαφορά και να κλείνει την τρίτη περίοδο με σκορ 45-63. Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους, όμως η ομάδα της Αλεξανδρούπολης άντεξε και έφτασε στο τελικό 68-74.

Δεκάλεπτα: 21-17, 30-40 (ημίχρονο), 45-63, 68-74 (τελικό αποτέλεσμα)

ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ: Μπίκης 3(1), Ξένος 9(3), Λιανός, Δαβουδάνης 12(1), Μπιριντζής, Μόκαλης 4, Σονωβίδης 13, Μπερμπέρης 19(2), Χαραλαμπίδης 8

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Ξανθίδης): Αγγελίδης 10(2), Βαλασίδης 5(1), Γιαβρίδης 20(4), Παπαχρήστου 21(1), Αλεξούδης 3, Χατέλος Δ. 2, Τσουρνακάκης 5, Τσιφλίκογλου, Αγγέλου, Πασσιάς 4, Φυδανίδης 4