Πρώτη φιλική νίκη για τον ΓΑΣ Κομοτηνή επί του Δημοκριτείου

Την πρώτη του νίκη στην φετινή σεζόν, μετά από πέντε φιλικές ήττες, πέτυχε ο ΓΑΣ Κομοτηνή το βράδυ της Κυριακής επί του συμπολίτη και νεοσύστατου ΑΣ Δημοκρίτειο με τελικό σκορ 59-54.

Ο προπονητής του ΓΑΣ Νεοκλής Λεμονίδης δοκίμασε διάφορα σχήματα και είδε την ομάδα του να ξεκινά δυνατά το παιχνίδι, να παίρνει από την αρχή προβάδισμα, να το χάνει μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά τελικά να κερδίζει.

Από την πλευρά του ο Αλέκος Καρυπίδης που είναι τεχνικός την ομάδα του ΑΣ Δημοκρίτειο έδειξε ότι οι παίκτες του θα είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί, δείχνοντας ιδιαίτερες αρετές στην άμυνα, που έδωσε την ευκαιρία και για αρκετούς αιφνιδιασμούς.

Το ματς κρίθηκε πάντως κυρίως στην ψυχραιμία που έδειξαν οι παίκτες του ΓΑΣ στα τελευταία δύο λεπτά της αναμέτρησης, όπως αναφέρει στην ηλεκτρονική της έκδοση η εφημερίδα “Χρόνος”, που βρέθηκε στο Πανεπιστημιακό Κλειστό το βράδυ της Δευτέρας.

Τα δεκάλεπτα: 16-9, 28-25 (ημίχρονο), 41-42, 59-54 (τελικό σκορ).