Γ’ Εθνική: Φιλική επικράτηση της ΑΕ Κομοτηνής επί της Ευκαρπίας στην Θεσσαλονίκη

Παρουσιάζοντας αρκετά καλά στοιχεία για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, η ΑΕ Κομοτηνής νίκησε σε φιλικό παιχνίδι την Ευκαρπία στη Θεσσαλονίκη, ομάδα επίσης της Γ’ Εθνικής που θα αγωνιστεί όμως στον δυτικό όμιλο του βορρά.

Ήταν το πλέον δυνατό φιλικό για την ομάδα της Κομοτηνής, απέναντι σε μία ομάδα της ίδιας κατηγορίας. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του, με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς μαζί στο σκορ και να προσπερνάνε η μία την άλλη.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλε, ενώ το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ομάδα της Ευκαρπίας να προηγείται στον πόντο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πολύ νευρικό, με την ΑΕ Κομοτηνής να παίζει πολύ καλή άμυνα, όμως να μην μπορεί να βρει λύσεις στην επίθεση. Η ομάδα της Κομοτηνής έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά με ένα καλάθι και κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος, επικρατώντας με 64-68.

Δεκάλεπτα: 18-18, 38-37 (ημίχρονο), 46-48, 64-68 (τελικό αποτέλεσμα)