ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Όσα έγιναν στη νίκη της ΑΕ Κομοτηνής επί της Φιλίας Ορεστιάδας στην πρεμιέρα του εφηβικού πρωταθλήματος

Με όπλο την πολύ καλή και πιεστική άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕ Κομοτηνής κατάφερε να λυγίσει στο τέλος την αντίσταση της Φιλίας Ορεστιάδας και να φτάσει στη νίκη με 60-40 στην πρεμιέρα του εφηβικού πρωταθλήματος.

Μπορεί το σκορ να δείχνει άνετη επικράτηση, όμως μόνο τέτοια δεν ήταν αυτή για την ομάδα της Κομοτηνής, καθώς η Φιλία Ορεστιάδας για 28 λεπτά ήταν μπροστά, ήταν ανταγωνιστική και μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση. Όμως η κούραση και η άμυνα της ΑΕ Κομοτηνής στην τελευταία περίοδο, οδήγησαν τους παίκτες της Ορεστιάδας σε λάθος επιλογές στην επίθεση, με αποτέλεσμα η ομάδα της Κομοτηνής να φτάσει στο τέλος στην εύκολη νίκη.

Δεκάλεπτα: 15-17, 22-25 (ημίχρονο), 41-38, 60-40 (τελικό αποτέλεσμα)

Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Πανταζής): Κυμπάρης 6(2), Καραμανλής 14(2), Τσορπίδης, Αγγελάκης Α., Ζεκίρια 10, Αχυρόπουλος, Λαγαμτζής 15(3), Λαγαμτζής 18(3), Αγγελάκης Κ. 8(2), Μπορμπίδης 7.

ΦΙΛΙΑ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ουζουνίδης): Μαργαριτίδης 9, Μιχάλης 12, Τσανάκας, Σιμιτσάκης 3, Αραμπατζής 5(1), Βλάχος 3(1), Κιηγμάς 8, Μποτσέας, Αντωνίου.