Ο αθλητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Μάρκος Γκούρλιας πρώτος στα 10χλμ του Run Greece

Ο 20χρονος αθλητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης και χρυσός στα 5.000 μέτρα στο φετινό πανελλήνιο πρωτάθλημα, Μάρκος Γκούρλιας, ήταν αυτός που έκοψε την κορδέλα και τερμάτισε πρώτος στον αγώνα των 10.000 μέτρων του Run Greece, ο οποίος έγινε με μεγάλη επιτυχία σήμερα στην πόλη της Αλεξανδρούπολης.

Ο πρωταθλητής των μεσαίων και μεγάλων αποστάσεων του Εθνικού Αλεξανδρούπολης κάλυψε την απόσταση σε χρόνο 33.42 φτάνοντας στην πρώτη θέση χωρίς να δεχθεί πίεση από τους αντιπάλους του. Δεύτερος στα 10.000 μέτρα ήταν ο Γιώργος Κατάκαλος με 34.06 και τρίτος ο Δημήτρης Βογιατζής με 35.32.

Στις γυναίκες και στην ίδια κατηγορία την πρώτη θέση πήρε η Μαργαρίτα Ντίνα με χρόνο 39.55. Υπενθυμίζεται ότι μεγάλος χορηγός του Run Greece Αλεξανδρούπολης ήταν η Wind.