Φιλική νίκη της Ασπίδας Ξάνθης επί της ΑΕ Κομοτηνής

Παίζοντας για 30 λεπτά πολύ καλό μπάσκετ η Ασπίδα Ξάνθης δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει σε φιλική αναμέτρηση την ΑΕ Κομοτηνής με 81-65, δείχνοντας ότι θα είναι έτοιμη για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος σε 11 μέρες. Αντίθετα η ΑΕ Κομοτηνής θέλει ακόμα δουλειά, όμως έχει χρόνο μπροστά της, καθώς η δική της πρεμιέρα είναι σε 26 ημέρες.

Η Ασπίδα πήρε από την αρχή το προβάδισμα και με όπλο την πολύ καλή της άμυνα (σήμα κατατεθέν από την περσινή χρονιά) και με πλουραλισμό και λύσεις στην επίθεση πήρε από την αρχή διψήφια διαφορά και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με σκορ 46-25. Μάλιστα η διαφορά στην τρίτη περίοδο ανέβηκε και άλλο, άγγιξε τους 30 πόντους, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 72-45, με ένα εκπληκτικό τρίποντο του Γιάννη Μανδαλάκη από το κέντρο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι πολλές αλλαγές από τους δύο προπονητές, σε συνδυασμό με τα σχήματα που δοκίμαζαν σε άμυνα και επίθεση, επέτρεψαν την ΑΕ Κομοτηνής να μαζέψει τη διαφορά, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με σκορ 81-65.