Super League: Η αποβολή του Πασχαλάκη άνοιξε τον δρόμο για την τεσσάρα του Παναθηναϊκού

Ο Παναθηναϊκός συνέτριψε με 4-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στην Λεωφόρο αλλά αυτό συνέβη και εξαιτίας του πρώην τερματοφύλακα του Πανθρακικού Αλέξανδρου Πασχαλάκη.

Ο τελευταίος έπιασε την μπάλα με τα χέρια εκτός περιοχής στα μισά του πρώτου ημιχρόνου με αποτέλεσμα να αποβληθεί και να αφήσει την ομάδα του με 10 παίκτες.

Ο Περιστερίδης μπήκε στη θέση του Μαμπουλού για να κάτσει κάτω από τα δοκάρια και κάπου εκεί, έχοντας αριθμητική υπεροχή, άρχισε το πάρτι για το τριφύλλι.

Στο 38′ με κεφαλιά-ψαράκι ο Μάρκους Μπεργκ άνοιξε το σκορ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σουηδός είχε δοκάρι, χάθηκαν και άλλες ευκαιρίες και στο 54′ έβγαλε την ασιστ στον Λουντ για το 2-0.

Στο 76′ ο Μπεργκ πέτυχε άλλο ένα γκολ από ασίστ του Λέτο που στέφθηκε και αυτός σκόρερ στο 88′ διαμορφώνοντας το 4-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Υπενθυμίζεται ότι από το Σάββατο είχαμε τα αποτελέσματα Βέροια – ΑΕΚ 0-2, Πλατανιάς – Λεβαδειακός 3-2 και στο ματς που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής Ξάνθη – Πανιώνιος 0-2.