Εύκολη νίκη επί του Δημοκριτείου και πρωτιά για την ΑΕ Κομοτηνής στο «2ο τουρνουά Γ. Καρυώτης»

Μόνο για ένα δεκάλεπτο δυσκολεύτηκε η ΑΕ Κομοτηνής στον μεγάλο τελικό του “Γιάννης Καρυώτης”, καθώς στη συνέχεια ανέβασε ρυθμό και με όπλο την πολύ καλή άμυνα κέρδισε το Δημοκρίτειο με 76-36, παίρνοντας την πρώτη θέση στο τουρνουά που διοργάνωσε στην μνήμη του πρώην παίκτη της.

Η νεοσύστατη ομάδα του Δημοκριτείου ήταν αρκετά ανταγωνιστική και δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην Αθλητική Ένωση στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, όμως ένα μίνι ξέσπασμα των τυπικά γηπεδούχων στο τέλος της πρώτης περιόδου τους έφερε να προηγούνται με 21-14.

Από εκεί και πέρα η ΑΕ Κομοτηνής δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και με όπλο την πολύ καλή άμυνα, τις λύσεις στην επίθεση και την αστοχία των παικτών του Δημοκριτείου προηγήθηκε στο ημίχρονο με 37-22 και στην τρίτη περίοδο με 59-26, φτάνοντας εύκολα στο τελικό 76-36.

Δεκαλεπτα: 21-14, 37-22 (ημίχρονο), 59-26, 76-36 (τελικό αποτέλεσμα)