Το Δημοκρίτειο νίκησε τον ΓΑΣ Κομοτηνή και πέρασε στον τελικό του τουρνουά “Γιάννης Καρυώτης”

Το Δημοκρίτειο έκανε την έκπληξη στο πρώτο παιχνίδι του τουρνουά “Γιάννης Καρυώτης” και κέρδισε με 49-62 τον ΓΑΣ Κομοτηνή, ελέγχοντας το παιχνίδι καθ’ όλη τη διάρκεια του. Κατάμεστο το κλειστό γυμναστήριο της Κομοτηνής από τους φίλους του μπάσκετ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, το οποίο στην ολοκλήρωση του τις βρήκε μαζί με 10-10. Στη συνέχεια το Δημοκρίτειο παίζοντας καλή άμυνα άρχισε να αυξάνει τη διαφορά και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 21-28.

Στην τρίτη περίοδο η διαφορά έφτασε και σε διψήφια νούμερα, με τη νεοϊδρυθείσα ομάδα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ να κλείνει το δεκάλεπτο μπροστά με 36-48. Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι και το Δημοκρίτειο έφτασε εύκολα στη νίκη με 49-62, πέρνοντας την πρόκριση για τον τελικό του τουρνουά “Γιάννης Καρυώτης”, περιμένοντας τον νικητή της αναμέτρησης ΑΕ Κομοτηνής – Αίαντας Κομοτηνής.

Δεκάλεπτα: 10-10, 21-28 (ημίχρονο), 36-48, 49-62 (τελικό αποτέλεσμα)