Στην 9η θέση της Ευρώπης με το ομαδικό ο Γιάννης Στούρας του ΟΦΘΑ

Στην 9η θέση τερμάτισε ο Γιάννης Στούρας και οι συναθλητές του στο ομαδικό αγώνισμα  4χ1.25 χιλιόμετρα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων του Πιομπίνο της Ιταλίας.

Στην ηλικιακή κατηγορία των 14-15-16 ετών, ο πρωταθλητής του ΟΦΘΑ Γιάννης Στούρας μαζί με τους  Κωνσταντίνο Εγγλεζάκη, Νεφέλη Γιαννοπούλου και Αφροδίτη Κατσιάρα τερμάτισαν σε χρόνο 1:02:32.5 καταλαμβάνοντας την 9η θέση.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ισπανία με χρόνο 58:52.7, ύστερα από συγκλονιστική μάχη με την Ουγγαρία που έκανε επίδοση 58:53.3 και την ιταλική ομάδα που τερμάτισε τρίτη σε 58:55.5. Αυτές οι τρεις χώρες πήραν τα μετάλλια.

Με αυτόν τον τρόπο έκλεισαν όλες οι ελληνικές συμμετοχές στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα open water, με τον Αλεξανδρουπολίτη Γιάννη Στούρα να συλλέγει  πολύτιμες εμπειρίες για το μέλλον του στα απαιτητικά αγωνίσματα της ανοιχτής θάλασσας.