Ήττα από την Ισπανία για την Εθνική των Εβριτών

Με μια νίκη, δυο ήττες και χρήσιμα συμπεράσματα για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, ολοκλήρωσε την παρουσία της στο «Turgutlu Cup» η Εθνική Ελλάδας των 4 Εβριτών (αν και δεν αγωνίστηκε ο Ανδρεάδης), αφού ηττήθηκε μετά την γηπεδούχο Τουρκία και από την Ισπανία με 3-1.

Από την Εθνική πρωτος σκορερ για μια ακόμη φορά ήταν ο Τζουριτς με 19 πόντους, ο Κουμεντάκης είχε 8, ενώ ο Γκαράς αυτή την φορά δεν ήταν τόσο καλός στην υποδοχή. Ο Ανδρεάδης δεν αγωνίστηκε και την θέση του πήρε ως βασικός ο Σουλτανόπουλος.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αν και απώλεσε τα δυο πρώτα σετ με 25-17 και 25-22, επέστρεψε δυναμικά στο τρίτο σετ. Καμία από τις δυο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να παίρνει εύθραστη διαφορά (+2) 18-21 με επίθεση του Τζούριτς. Οι Ισπανοί ακολουθούσαν αλλά με ψυχραιμία και υπομονή η ελληνική ομάδα μείωσε σε 2-1 (22-25).

Πόντο-πόντο ξεκίνησε και το τέταρτο σετ με τους Ισπανούς να πηγαίνουν πρώτοι με 8-6 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Στο 10-8 ο Τζιουμάκας πήρε τη θέση του Τζούριτς ενώ ο Κουμεντάκης μείωσε σε 10-9. Οι αντίπαλοι έφτασαν με +3(16-13) αλλά οι διεθνείς μας με συνεχόμενα μπλοκ από Ζουπάνι και Τζιουμάκα (δυο σερί) ισοφάρισαν σε 17-17 και πέρασαν και μπροστά 17-18. Στο 22-20 υπέρ των Ισπανών και πάλι οι διεθνείς είχαν τη λύση με Κουμεντάκη για να μειώσουν 22-21. Ο Πετρέας έκανε το 23-22 και ο Στιβαχτής το 23-23. Το σετ χάθηκε στις λεπτομέρειες με 25-23 με την ελληνική ομάδα να δείχνει μαχητικότητα.

Στο άλλο ματς του τουρνουά οι Τούρκοι νίκησαν 3-0 τη Σουηδία. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επιστρέφει την Κυριακή (11/9) το βράδυ στη Θεσσαλονίκη και από εκεί έχει προορισμό την Κοζάνη ενόψει της συμμετοχής της στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2017 (16-18/9 στην και 22-25/9 στην Αμβέρσα του Βελγίου).

Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός, Σωτήρης Δρίκος τόνισε: «Ξεκινήσαμε νωθρά στο πρώτο σετ για τρίτο παιχνίδι και αυτό μας προβληματίζει και πρέπει να το διορθώσουμε άμεσα. Στη συνέχεια ισορροπήσαμε το ματς και στο τέλος ήμασταν λίγο άτυχοι, αφού θα μπορούσαμε να ισοφαρίσουμε» ενώ κάνοντας ένα μίνι απολογισμό είπε:

«Ουσιαστικά κλείνει μια προετοιμασία πεντέμιση εβδομάδων και πλέον πάμε στα δυο τουρνουά. Θα μπορούσαμε να είχαμε κάνει μια έναρξη σύμφωνα με τον αρχικό προγραμματισμό αλλά οι δυνατότητες ήταν αυτές. Από εδώ και πέρα στρέφουμε το ενδιαφέρον μας στα τριήμερα τουρνουά σε Ελλάδα και Βελγιο, αρχής γενομένης από την Κοζάνη. Εκεί θέλουμε και τη στήριξη του κόσμου. Παρά τα προβλήματα και τις απώλειες περιμένουμε τον κόσμο που ξέρει και αναγνωρίζει την προσπάθεια να βρεθεί δίπλα μας και να στηρίξει την Εθνική»

Τα σετ: 17-25, 22-25, 25-22, 23-25

Ελλάδα (Δρίκος) Τζούριτς 19 (16/42 επ., 2άσους, 1 μπλοκ), Τερζής 2 (2/3επ), Πετρέας 12 (9/12 επ., 3 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 2 (2/4 επ.), Κουμεντάκης 8 (8/14 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ. – 38% άριστες), Φράγκος 6 (4/14, 2ασους, 58% υπ-37%αρ), Γκαράς –λ (58% υπ. – 32% άριστες) / Στιβαχτής 1μπλόκ, Τζιουμάκας 5 (3/4επ, 2μπλοκ, Πρωτοψάλτης 8 (7/11 επ., 1 άσο, 56% υπ. – 6% άριστες), Ζουπάνι 2 (1/4επ, 1μπλοκ)