Φιλική ήττα με θετικά συμπεράσματα για την Ασπίδα Ξάνθης

Δεύτερη ήττα μέσα σε τρεις ημέρες από την Ένωση Καβάλας γνώρισε εντός έδρας η Ασπίδα Ξάνθης, όμως σε σχέση με το παιχνίδι που είχε γίνει στην Καβάλα η ομάδα της Ξάνθης έδειξε πολλά θετικά στοιχεία, αφήνοντας υποσχέσεις για τη συνέχεια.

Η Ασπίδα ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και προηγήθηκε ακόμα και με διψήφια διαφορά. Όμως η Καβάλα ισορρόπησε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον αγώνα να οδηγείτε στην παράταση, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ήρεμοι φτάνοντας στη νίκη. Από την Ασπίδα δεν αγωνίστηκαν οι Κουτσογιάννης, Κολοβής, Καραμπίνης, Γκίκας, Μαντζουράνης και Ντεμάι.

Δεκάλεπτα: 17-14, 44-35 (ημίχρονο), 63-62, 81-81 (κανονικός αγώνας), 84-88 (παράταση)

Ασπίδα Ξάνθης (Ιωαννίδης – Κωτάκης): Γρούδος 6, Παπαδάκης 3, Τσιώγκας 3 (1), Τσιαβές 10, Μανδαλάκης 26 (3), Στεφανίδης 9 (1), Παπαθανασίου 2, Ασημάκης 21 (1), Πετς 4 (1), Πατσής.