LIVE από το Xanthi FC Arena το φιλικό «Ελ Θράκικο»: Ξάνθη – Πανθρακικός 0-0 (τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στο φιλικό «Ελ Θράκικο» ανάμεσα στην Ξάνθη και τον Πανθρακικό. Ο Γιάννης Παπαδόπουλος βρίσκεται στα Πηγάδια και μεταδίδει…

Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την θρακιώτικη φιλική αναμέτρηση ανάμεσα στην Ξάνθη και τον Πανθρακικό.

Ώρα 16:25 Δεύτερο φιλικό παιχνίδι για τις δύο ομάδες κατά την περίοδο της προετοιμασίας, καθώς στις 13 Αυγούστου 0 Πανθρακικός είχε φιλοξενήσει στην Κομοτηνή την Ξάνθη, η οποία κέρδισε με 0-3, χάρη σε ένα τέρμα του Σολτάνι και δύο του Τριάδη.

Ώρα 16:30 Αν και το φιλικό άλλαξε ώρα και από 18:30 πήγε αρχικά στις 17:00, τελίκα θα ξεκινήσει στις 17:30.

Ώρα 16:45 Αυτό είναι το ενδέκατο φιλικό της Ξάνθης κατά τη φετινή περίοδο, η οποία μετράει 5 νίκες, 4 ισοπαλίες και μία ήττα. Έβδομο φιλικό παιχνίδι για τον Πανθρακικό, ο οποίος στα έξι προηγούμενα έχει απολογισμό 1 νικη, 2 ισοπαλίες και 3 ήττες.

Ώρα 16:55 Μόλις πήραμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων. Για την Ξάνθη ξεκινάνε το παιχνίδι οι Ζίβκοβιτς, Καρασαλίδης, Μπαξεβανιδης, Ντε Λούκας, Τριάδης, Βασιλακάκης, Ράνος, Φλίσκας, Λάζιτς, Νιέτο και Ορφανίδης.

Ώρα 17:00 Για τον Πανθρακικό στο αρχικό σχήμα βρίσκονται οι Γκαραβέλης, Πετρούσης, Χαλκιαδάκης, Πλέγας, Νικόλτσης, Κάρδαρης, Μπεκατώρος, Μπουγαΐδης, Ψάλτης, Μήλιος και Μυρθιανός.

Ώρα 17:05 Στον πάγκο για την Ξάνθη βρίσκονται οι Δεμένικος, Κώστας, Κολλαράς, Μελιόπουλος, Σβαρνάς και Μελισσόπουλος.

Ώρα 17:10 Για την ομάδα της Κομοτηνής στον πάγκο βρίσκονται οι Τζελέπης, Παπαδόπουλος, Πολίμος, Βλαχόπουλος, Ρουσσάκης, Γαβριηλίδης, Μωραΐτης, Κουσίδης, Γκιντίδης, Φουρκάν, Κωστίκος, Κυριαλάνης και Ζιγκερίδης.

Ώρα 17:15 Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Στέφανος Κουμπαράκης, με βοηθούς τους Αϊχάν Χούσκογλου και Ευθύμιο Δημητριάδη, όλοι τους από την ΕΠΣ Θράκης.

Ώρα 17:17 Ολοκλήρωσαν την προπόνηση οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων οι οποίοι βρίσκονται στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες.

Ώρα 17:22 Τρεις απουσίες για την Ξάνθη, καθώς ο Γουάλας είναι τραυματίας από το φιλικό με τον Άρη την Κυριακή, ενώ οι Καμαρά και Ορφανίδης είναι διεθνείς. Επίσης εκτός αποστολής βρίσκονται ο Λουσέρο και ο Σολτάνι. Κανένα πρόβλημα για τον Πανθρακικό, ο οποίος κατεβαίνει πλήρης.

Ώρα 17:29 Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Όλα έτοιμα για την αναμέτρηση.

Έναρξη του αγώνα

Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι με τον Βασίλακάκη να ελίσσεται ωραία από τα αριστερά και να πασάρει στον Ράνο, ο οποίος από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής σούταρε, με τον Γκαραβέλη να πέφτει και να μπλοκάρει την μπάλα

14΄ Νέα καλή προσπάθεια από τους παίκτες της Ξάνθης, με την μπάλα να φτάνει στον Τριάδη, ο οποίος σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι του Γκαραβέλη

20΄ Επικίνδυνη στιγμή για την Ξάνθη, καθώς ο Νιέτο μπήκε ωραία από τα αριστερά γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι με τους αμυντικούς του Πανθρακικού να απομακρίνουν τελευταία στιγμή

21΄ Νέο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή από τον Τριάδη, μπλοκάρει και πάλι ο Γκαραβέλης

24΄ Σουτ του Νιέτο έξω από τη μεγάλη περιοχή η μπάλα κοντράρει σε πόδι αμυντικού του Πανθρακικού και απομακρίνεται

25΄ Τάιμ άουτ από τον διαιτητή για να πάρουν μία ανάσα οι παίκτες

29΄ Ωραία προσπάθεια από τον Τριάδη, ο οποίος θα μπει στη μεγάλη περιοχή από τα αριστερά και θα σουτάρει με το αριστερό πόδι, για να διώξει εντυπωσιακά ο Γκαραβέλης

30΄ Αναγκαστική αλλαγή για την Ξάνθη, καθώς στη θέση του Μπαξεβανιδη, ο οποίος έφυγε κατευθείαν για τα αποδυτήρια, πέρασε ο Κολλαράς

31΄ Ένα λεπτό αφού μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Κολλαράς παραλίγο να χριστεί σκόρερ, καθώς σε κόρνερ που εκτελέστηκε από τα αριστερά πετάχτηκε στο ύψος της μικρής περιοχής και πήρε την κεφαλιά, η οποία πέρασε μόλις άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

32΄ Ο Νικόλτσης πέρασε ωραία δύο παίκτες της Ξάνθης από τα δεξιά μπήκε στη μεγάλη περιοχή, έπεσε και ζήτησε πέναλτι. Παίζεται έδειξε ο διαιτητής Κουμπαράκης, χλιαρές διαμαρτυρίες από τους παίκτες του Πανθρακικού

40΄ Σέντρα του Τριάδη από τα δεξιά, η μπάλα θα βρει σε πόδι παίκτη του Πανθρακικού, που παραλίγο να πετύχει αυτογκολ

41΄ Σέντρα του Νιέτο από τα αριστερά, ο Καρασαλίδης θα βρεθεί μόνος στο ύψος του πέναλτι, το μονοκόματο σουτ όμως που θα κάνει θα περάσει ψηλά άουτ

45΄ Είμαστε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου

45΄+1΄ Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με την Ξάνθη να έχει την κατοχή και τις ευκαιρίες, χωρίς να μπορεί να διασπάσει την άμυνα του Πανθρακικού. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου: Ξάνθη – Πανθρακικός 0-0

46΄ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Δύο αλλαγές για τον Πανθρακικό. Στις θέσεις των Χαλκιαδάκη και Μήλιου πέρασαν οι Ζιγκερίδης και Φουρκάν

52΄ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη με τον Τριάδη να μπαίνει στη μεγάλη περιοχή, από τα δεξιά και από το ύψος της μικρής περιοχής να σκάβει την μπάλα πάνω από τον Γκαραβέλη προς το ύψος του πέναλτι, εξουδετερώνοντας, με τον Ράνο να σουτάρει πάνω σε σώματα αμυντικών του Πανθρακικού και τη μπάλα να φεύγει σε κόρνερ

57΄ Σουτ του Ράνου από το ύψος του πέναλτι η μπάλα θα βρει σε πόδι αμυντικού και θα φύγει κόρνερ

57΄ Αλλαγή για την Ξλανθη. Στη θέση του Μπαξεβανιδη περνάει ο Μελιόπουλος

58΄ Ίδια φάση με του Νικόλτση στο πρωτο ημίχρονο, με πρωταγωνιστή αυτή τη φορά τον Ράνο, που θα πέσει μέσα στη μεγάλη περιοχή και θα ζητήσει πέναλτι. Παίζεται από τον διαιτητή της αναμέτρησης

59΄ Σουτ από τον Πλέγα έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα θα κοντράρει και θα καταλήξει κόρνερ

61΄ Αλλαγή για τον Πανθρακικό. Στη θέση του Νικόλτση ο Κυριαλάνης

62΄ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Πανθρακικό, με τον Φουρκάν να σεντράρει από τα δεξιά, τον Κυριαλάνη να προλαβαίνει τον Ζίβκοβιτς, να πλασάρει όμως ψηλά άουτ

75΄ Ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη, με τον Καρδάρη να κοντράρει το σουτ του Λάζιτς από το ύψος του πέναλτι και να παραχωρεί κόρνερ

76΄ Αλλαγή για τον Πανθρακικό. Στη θέση του Πετρούση ο Πολίμος

80΄ Νέα αλλαγή για τον Πανθρακικό. Στη θέση του Πλέγα ο Γκιντίδης

85΄ Και άλλη αλλαγή για τον Πανθρακικό, με τον Ρουσσάκη να περνάει στη θέση του Μπεκατώρου

87΄ Συνεχείς αλλαγές από τον Πανθρακικό. Ο Μωραΐτης στη θέση του Μυρθιανού

89΄ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη, με τον Τριάδη να περνάει δύο αμυντικούς, να μπαίνει μέσα στη μεγάλη περιοχήνκαι να σουτάρει, με τον Γκαραβέλη να διώχνει με το δεξί πόδι, η μπάλα θα καταλήξει στον Λάζιτς, το σουτ του οποίου θα κοντράρει στους αμυντικούς

90΄ Σουτ από τον Ράνο έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα θα περάσει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γκαραβέλη

90΄+1΄ Τέλος του αγώνα. Η Ξάνθη είχε την κατοχή και την υπεροχή στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γκαραβέλη και την άμυνα του Πανθρακικού. Βελτιωμένη η ομάδα της Κομοτηνής έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Κυριαλάνη για να πετύχει κάποιο τέρμα. Τελικό αποτέλεσμα: Ξάνθη – Πανθρακικός 0-0

Ακολουθεί ρεπορτάζ και φωτορεπορτάζ απο το φιλικό “Ελ Θράκικο”