LIVE από το “Κλεάνθης Βικελίδης” η φιλική αναμέτρηση: Άρης – ΑΟ Ξάνθη 0-1 (τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στην φιλική αναμέτρηση Άρης – Ξάνθη που διεξάγεται στο “Κλεάνθης Βικελίδης”. Η Ξάνθη μετά την αναβολή της πρεμιέρας του πρωταθλήματος δίνει μία σειρά από φιλικούς αγώνες, για μη μείνουν άπραγοι οι παίκτες της ομάδας.

Καλησπέρα! Από αυτήν την ανάρτηση θα πληροφορηθείτε τις επόμενες ώρες την εξέλιξη στο φιλικό της Ξάνθης με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη.

Ώρα 18:36 Αν είχε ξεκινήσει το πρωτάθλημα η Ξάνθη σε λιγότερο από τρεις ώρες θα υποδεχόταν τον Ολυμπιακό στα Πηγάδια για τη δεύτερη αγωνιστική της Super League. Τώρα όμως η Ξάνθη δίνει σειρά φιλικών αγώνων για να μη μείνουν άπραγοι οι παίκτες της ομάδας. Αυτό είναι το τρίτο φιλικό αυτής της σειράς και το δέκατο συνολικά από την έναρξη της προετοιμασίας. Μέχρι τώρα η Ξάνθη έχει 4 νίκες, 4 ισοπαλίες και μία ήττα.

Ώρα 18:39 Για τον Άρη αυτό είναι το τέταρτο φιλικό παιχνίδι. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξεκίνησε σχεδόν ένα μήνα μετά την Ξάνθη προετοιμασία, ενώ η κλήρωση για το πρωτάθλημα της Football League ακόμα δεν έχει γίνει (έχει προγραμματιστεί για τη Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου).

Ώρα 18:47 Πάμε στις συνθέσεις των δύο ομάδων. Για τον γηπεδούχο Άρη ξεκινάνε οι Διούδης, Βουτσιάς, Τσουμάνης, Ραούλ Μπράβο, Ιντζίδης, Ανάκογλου, Αντρέου, Νέτο, Καπνίδης, Τάτος, Ν’ Λουντούλου. Για την Ξάνθη οι έντεκα που ξεκινάει ο Ραζβάν Λουτσέσκου είναι οι Ζίβκοβιτς, Παπαγεωργίου, Ντε Λούκας, Τριάδης, Γιουνές, Σολτάνι, Λουσέρο, Χατζητερζόγλου, Περέιρα, Φλίσκας και Λάζιτς.

Ώρα 18:51 Στον πάγκο για τον Άρη βρίσκονται οι Αναγνωστόπουλος, Ρόβας, Μπούρμπος, Ντούνης, Ίλιτς, Ντόγος, Μιλούνοβιτς, Παυλίδης, Καρβούνης και Σωτηριάδης, ενώ για την Ξάνθη οι Σταθάκης, Κώστας, Ορφανίδης, Μελιόπουλος, Σβάρνας, Μελισσόπουλος.

Ώρα 18:56 Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Αριστείδης Λυμπούδης από την Ένωση Μακεδονίας. Βοηθοί του είναι οι Κυριάκος Μερκενίδης και Πέτρος Πάτρας, ενώ τέταρτος διαιτητής ορίστηκε ο Ευστάθιος Γκορτσίλας, όλοι τους από τον ίδιο σύνδεσμο.

Ώρα 18:58 Γύρω στους 27 με 28 οι βαθμοί της θερμοκρασίας στο Χαριλάου. Περίπου 4.000 ο κόσμος αυτή τη στιγμή στο γήπεδο.

Ώρα 19:03 Τώρα γίνεται η είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.

Έναρξη του αγώνα

Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι για τον Άρη, με τον Καπνίδη να δίνει στον Τάτο, το σουτ του οποίου από το ύψος του πέναλτι πέρασε άουτ

16΄ Γκοοοοοοοολ για την Ξάνθη! Ο Τριάδης σούταρε, ο Διούδης έπεσε στη δεξιά του γωνία και έδιωξε, η μπάλα έφτασε στον Σολτάνι που δεν είχε κανένα πρόβλημα να ανοίξει το σκορ. Άρης – Ξάνθη 0-1

18΄ Σουτ του Αντρέου έξω από τη μεγάλη περιοχή, μπλοκάρει εύκολα ο Ζίβκοβιτς

22΄ Σουτ του Βουτσιά, η μπάλα άουτ, δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ζίβκοβιτς

38΄ Κίτρινη κάρτα στον Ντε Λούκας

44΄ Πολλά νεύρα και διακοπές στα τελευταία λεπτά

45΄ Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, με την Ξάνθη να είναι καλύτερη στα πρώτα 20-25 λεπτά και να προηγείται με 0-1 με γκολ από τον Σολτάνι. Μέτριο παιχνίδι στη συνέχεια με πολλά νεύρα και διακοπές ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων στα τελευταία 7-8 λεπτά του ημιχρόνου. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: Άρης – Ξάνθη 0-1

46΄ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Για την Ξάνθη ο Ορφανίδης έχει περάσει στη θέση του Περέϊρα. Για τον Άρη έχουν περάσει στον αγωνιστικό χώρο οι Παυλίδης, Ντούνης, Ρόβας, Ίλιτς και Μιλούνοβιτς

47΄ Σουτ του Ίλιτς από πλάγια θέση, μπλοκάρει ο Ζίβκοβιτς

56΄ Κίτρινη κάρτα στον Βουτσιά

60΄ Σουτ από τον Λάζιτς, η μπάλα άουτ

62΄ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη για να διπλασιάσει τα τέρματα της, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Τριάδης θα πεταχτεί και θα κάνει την προβολή, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ

66΄ Περνάει ένα τρίλεπτο ευκαιριών για τον Άρη, με τους Τάτο (64΄), Μιλούνοβιτς (65΄) και Ντούνη (66΄), τα σουτ των οποίων όμως δεν ανησύχησαν καθόλου τον Ζίβκοβιτς

70΄ Κεφαλιά από τον Λάζιτς, πέφτει και μπλοκάρει ο Διούδης

75΄ Αλλαγή για τον Άρη. Στη θέση του Τάτου περνάει ο Μπούρμπος

77΄ Νέα αλλαγή για τον Άρη. Στη θέση του Διούδη ο Αναγνωστόπουλος

78΄ Επικίνδυνη εκτέλεση κόρνερ από την Ξάνθη, διώχνει ο Παυλίδης

80΄ Αλλαγή για την Ξάνθη. Στη θέση του Τριάδη ο Μελισσόπουλος

81΄ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη, όταν ο Λουσέρο έδωσε τη μπάλα στο Λάζιτς, ο οποίος πλάσαρε από το ύψος της μικρής περιοχής, με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ

85΄ Απευθείας εκτέλεση φαουλ από τον Μιλούνοβιτς, η μπάλα αουτ

90΄ Δύο θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων

90΄+1 Σουτ του Λουσέρο, η μπάλα λίγο άουτ.

90΄+1 Αλλαγή για τον Άρη. Ο Ντόγος στη θέση του Βουτσιά

90’+2 Τέλος της αναμέτρησης. Νίκη για την Ξάνθη, που ήταν καλύτερη από τον Άρη στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης. Τελικό αποτέλεσμα: Άρης – Ξάνθη 0-1

Σας ευχαριστούμε που ήσασταν μαζί μας. Ακολουθούν ρεπορτάζ και δηλώσεις από τη φιλική νίκη της Ξάνθης