Ρίο 2016: Ο αναλυτικός απολογισμός και των 98 μελών όλης της Ελληνικής αποστολής

 

Η πέμπτη πιο πετυχημένη παρουσία στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων ήταν για την Ελλάδα αυτή στο Ρίο ντε Τζανέιρο. Μπορεί να πήγε με τη μικρότερη αποστολή της τελευταίας 20ετίας, καθώς από το 1996 και μετά, ήταν για πρώτη φορά λιγότεροι από 100 οι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες, όμως ξεπέρασε σε μετάλλια και την παρουσία του 2008 και του 2012.

Κατακτήσαμε συνολικά έξι μετάλλια, όσα δηλαδή είχαμε πάρει μαζί σε Πεκίνο (2 ασημένια, 2 χάλκινα) και Λονδίνο (2 χάλκινα), και χωρίς στις δύο τελευταίες διοργανώσεις να υπάρχει κάποιο χρυσό – ενώ τώρα είχαμε τρία. Δεν είχαμε μετάλλιο από κάποιον θρακιώτη αθλητή, σε όλα όμως το ThrakiSportS αναζήτησε και βρήκε θρακιώτικες πτυχές.

Μόλις τέσσερις ελληνικές παρουσίες ήταν πιο επιτυχημένες από αυτή του 2016. Φυσικά στην Αθήνα το 1896 και από εκεί και πέρα, στην Αθήνα το 2004 με τα 16 μετάλλια (6 χρυσά, 6 ασημενια, 4 χάλκινα), στο Σίδνεϊ το 2000 με τα 13 μετάλλια (4 χρυσά, 6 ασημένια, 3 χάλκινα) και στην Ατλάντα το 1996 με τα 8 μετάλλια (4 χρυσά και 4 ασημένια).

Η Κατερίνα Στεφανίδη έφερε το πρώτο μετάλλιο στον ελληνικό στίβο από το 2008 και την Αλεξανδρουπολίτισσα Πηγή Δεβετζή και το πρώτο χρυσό από το 2004 και την έχουσα επίσης θρακιώτικες ρίζες Φανή Χαλκιά. Ο Λευτέρης Πετρούνιας έφερε στην ελληνική γυμναστική το πρώτο της μετάλλιο από το 2004, έχοντας στο υποστηρικτικό επιτελείο της ομοσπονδίας και την θρακιώτισσα φυσιοθεραπεύτρια Ιβάνα Τζούριτς.

 

Από την πλευρά της, η Άννα Κορακάκη εκπροσώπησε επάξια την Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης φέροντας το πρώτο μετάλλιο στην σκοποβολή μετά το 1920, ενώ έγινε η πρώτη αθλήτρια μετά τον Κωνσταντίνο Τσικλητήρα το 1908 και το 1912 που κατακτά δυο μετάλλια στην ίδια διοργάνωση. Ο Σπύρος Γιαννιώτης, που προετοιμάστηκε για ένα διάστημα και στην Αλεξανδρούπολη, έφερε το πρώτο Ολυμπιακό μετάλλιο στην ιστορία της ελληνικής κολύμβησης, με εξαίρεση αυτά του 1896.

Τέλος, οι Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής, έχοντας ωε βασικό τους χορηγό το Lascaris Foundation του ξανθιώτη επιχειρηματία Νίκου Λάσκαρη,  με το χάλκινο που κατέκτησαν επανέφεραν την ελληνική ιστιοπλοϊα στο βάθρο των μεταλλίων, μετά την «διακοπή» του 2012. Πέρα από τα έξι μετάλλια όμως, η Ελλάδα είχε 14 συμμετοχές σε τελικούς (εκτός μαραθωνίου και βάδην), ενώ μέσα στην πρώτη οκτάδα είχε 12 παρουσίες και την Εθνική Ανδρών της υδατοσφαίρισης.

Αναλυτικά, η παρουσία ολόκληρης της Ελληνικής αποστολής στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο 2016:

ΘΕΣΗ  ΑΘΛΗΤΗΣ/ΑΘΛΗΤΡΙΑ             ΑΘΛΗΜΑ                ΑΓΩΝΙΣΜΑ/ΓΥΡΟΣ

 1η   Κατερίνα Στεφανίδη           Στίβος                Επί κοντώ/Τελικός

1η   Λευτέρης Πετρούνιας          Ενόργανη γυμναστική   Κρίκοι/Τελικός

1η   Άννα Κορακάκη                Σκοποβολή             Σπορ πιστόλι 25μ./Τελικός

 2η   Σπύρος Γιαννιώτης            Κολύμβηση             10χλμ. ανοιχτή θάλασσα

 3η   Άννα Κορακάκη                Σκοποβολή             Αεροβόλο πιστόλι 10μ./Τελικός

3η   Παναγιώτης Μάντης            Ιστιοπλοΐα            470/Τελικός γύρος

      Παύλος Καγιαλής              Ιστιοπλοΐα            470/Τελικός γύρος 

4η   Σοφία Ασουμανάκη             Κωπηλασία             Διπλό σκιφ ελ. βαρών/Τελικός

Κατερίνα Νικολαΐδου          Κωπηλασία             Διπλο σκιφ ελ. βαρών/Τελικός

5η   Βύρων Κοκκαλάνης             Ιστιοπλοΐα            RS:X/Τελικός γύρος

6η   Εθνική Ομάδα Ανδρών         Κωπηλασία             Τετράκωπος ελ. βαρών/Τελικός

(Παναγιώτης Μαγδανής, Στέφανος Ντούσκος, Σπύρος Γιάνναρος, Γιάννης Πέτρου)

6η   Εθνική Ομάδα Ανδρών        Υδατοσφαίριση         προημ.

7η   Κώστας Φιλιππίδης            Στίβος                Επί κοντώ/Τελικός

8η   Βούλα Παπαχρήστου            Στίβος                Τριπλούν/Τελικός

8η   Εθνική Ομάδα Ανδρών          Κωπηλασία             Τετράκωπος άνευ/Μικρός τελικός

(Γιάννης Χρήστου, Γιώργος Τζιάλας, Διονύσης Αγγελόπουλος, Γιάννης Τσίλης)

10η   Εβελίνα Παπάζογλου           Συγχρονισμένη         Ντουέτο/Τελικός

Ευαγγελία Πλατανιώτη         Συγχρονισμένη         Ντουέτο/Τελικός

10η   Μαρία Πρεβολαράκη            Πάλη                  Κατ. 53κ./Φάση των 8

10η   Εθνική Ομάδα Ανδρών          Κολύμβηση             4Χ100μ. ελεύθερο/προκρ.

     (Οδυσσέας Μελαδίνης, Κριστιάν Γκολομέεβ, Χρήστος Κατραντζής, Απόστολος Χρήστου)

11η   Κέλλυ Αραούζου               Κολύμβηση             10χλμ. ανοιχτή θάλασσα

11η   Ανδρέας Βαζαίος              Κολύμβηση             200μ. μικτή ατομική/ημιτ.

11η   Γιάννης Μιτάκης              Ιστιοπλοΐα            Finn

12η   Χρήστος Βολικάκης            Ποδηλασία πίστας      Κέιριν/ημιτ.

12η   Θοδωρής Ιακωβίδης            Άρση βαρών            Κατ. 85κ.

13η   Βάσω Βουγιούκα               Ξιφασκία              Σπάθη/Φάση των 16

13η   Κριστιάν Γκολομέεβ           Κολύμβηση             50μ. ελεύθερο/ημιτ.

13η   Κώστας Δουβαλίδης            Στίβος                110μ. εμπόδια/ημιτ.

13η   Ευθύμης Μίτας                Σκοποβολή             Σκητ/προκρ.

13η   Εθνική Ομάδα                 Ρυθμική γυμναστική    Ανσάμπλ/προκρ.

   (Σταυρούλα Σαμαρά, Ελένη Δόικα, Μιχαέλα Μεταλλίδου, Ιωάννα Αναγνωστοπούλου, Ζωή Κοντογιάννη)

15η   Αντιγόνη Ντρισμπιώτη         Στίβος                20χλμ. βάδην

15η   Βαρβάρα Φίλιου               Ρυθμική γυμναστική    Σύνθετο ατομικό/προκρ.

15η   Εθνική Ομάδα Ανδρών            Κολύμβηση             4Χ100μ. μικτή/προκρ.

(Απόστολος Χρήστου, Παναγιώτης Σαμιλίδης, Ανδρέας Βαζαίος, Κριστιάν Γκολομέεβ)

17η   Ηλίας Ηλιάδης                Τζούντο               Κατ.-90κ./Φάση των 32

17η   Ρομάν Μουστόπουλος           Τζούντο               Κατ.-81κ./Φάση των 32

17η   Αλεξία Πάππας                Στίβος                10.000μ./Τελικός

18η   Στέφανος Δημητριάδης         Κολύμβηση             200μ. πεταλούδα/προκρ.

18η   Σοφία Μπεκατώρου             Ιστιοπλοΐα            Nacra 17

Μιχάλης Πατενιώτης           Ιστιοπλοΐα            Nacra 17

18η   Άννα Ντουντουνάκη            Κολύμβηση             100μ. πεταλούδα/προκρ.

18η   Απόστολος Χρήστου            Κολύμβηση             100μ. ύπτιο/προκρ.

19η   Παναγιώτης Σαμιλίδης         Κολύμβηση             100μ. πρόσθιο/προκρ.

19η   Αγγελική Σκαρλάτου           Ιστιοπλοΐα            RS:X

20η   Μιχάλης Αναστασάκης          Στίβος                Σφυροβολία/προκρ.

20η   Κριστιάν Γκολομέεβ           Κολύμβηση             100μ. ελεύθερο/προκρ.

20η   Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ        Στίβος                20χλμ. βάδην

23η   Κρίστελ Βουρνά               Κολύμβηση             100μ. πεταλούδα/προκρ.

23η   Λυκούργος Τσάκωνας           Στίβος                200μ./ημιτ.

24η   Απόστολος Χρήστου            Κολύμβηση             200μ. ύπτιο/προκρ.

26η   Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου     Στίβος                Δισκοβολία/προκρ.

27η   Παναγιώτης Σαμιλίδης         Κολύμβηση             200μ. πρόσθιο/προκρ.

27η   Νίκος Σκαρβέλης              Στίβος                Σφαιροβολία/προκρ.

27η   Μίλτος Τεντόγλου             Στίβος                Μήκος/προκρ.

27η   Σοφία Υφαντίδου              Στίβος                Έπταθλο

28η   Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ        Στίβος                50χλμ. βάδην

31η   Δημήτρης Αντωνιάδης          Ποδηλασία             Ορεινή

31η   Νόρα Δράκου                  Κολύμβηση             50μ. ελεύθερο/προκρ.

32η   Λίλη Αλεξούλη                Στίβος                Μήκος/προκρ.

–     Παναγιώτης Γκιώνης           Πινγκ πονγκ           Μονό/Φάση των 32

33η   Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου   Ξιφασκία              Ξίφος ασκήσεως/Φάση των 64

33η   Οδυσσέας Μελαδίνης           Κολύμβηση             50μ. ελεύθερο/προκρ.

33η   Ελισάβετ Πεσιρίδου           Στίβος                100μ. εμπόδια/προκρ.

33η   Ευαγγελία Ψάρρα              Τοξοβολία             Ατομικό/Φάση των 64

34η   Κώστας Μπανιώτης             Στίβος                Ύψος/προκρ.

35η   Δημήτρης Κουλούρης           Κολύμβηση             200μ. πρόσθιο/προκρ.

37η   Μαρία Μπελιμπασάκη           Στίβος                200μ./προκρ.

38η   Βλάσης Μάρας                 Ενόργανη γυμναστική   Μονόζυγο/προκρ.

41η   Δημήτρης Δημητρίου           Κολύμβηση             400μ. ελεύθερο/προκρ.

47η   Παναγιώτα Τσινοπούλου        Στίβος                20χλμ. βάδην

54η   Ειρήνη Βασιλείου             Στίβος                400μ./προκρ.

51η   Γιάννης Ταμουρίδης           Ποδηλασία             Αγώνας δρόμου

57η   Βάσω Μιλλούση                Ενόργανη γυμναστική   Δοκός ισορροπίας/προκρ.

88η   Ράνια Ρεμπούλη               Στίβος                Μαραθώνιος

103η  Σοφία Ρήγα                   Στίβος                Μαραθώνιος

116η  Χριστόφορος Μερούσης         Στίβος                Μαραθώνιος

118η  Παναγιώτα Βλαχάκη            Στίβος                Μαραθώνιος

132η  Μιχάλης Καλομοίρης           Στίβος                Μαραθώνιος

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here