Ήττα από την Πολωνία και τελευταία θέση για την Εθνική Παίδων παρά την προσπάθεια του Ερμείδη

Την ήττα από την Πολωνία με 85-74 γνώρισε η Εθνική Παίδων στο τελευταίο της παιχνίδι στο Ευρωμπάσκετ, τερματίζοντας στην 16η και τελευταία θέση και γνωρίζοντας από χθες τον υποβιβασμό στη Β΄ Κατηγορία, όπως και η σημερινή της αντίπαλος. Πολύ καλή και η σημερινή παρουσία του ξανθιώτη πλέι μέικερ Δημήτρη Ερμείδη, ο οποίος σε 29 περίπου λεπτά συμμετοχής, είχε 8 πόντους, 3 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, αλλά και 4 λάθη.

Η Εθνική είχε για ακόμα ένα παιχνίδι πολύ καλά ποσοστά (50% στα δίποντα και 40% στα τρίποντα), είχε 10 ριμπάουντ παραπάνω από την Πολωνία, υπέπεσε όμως σε 32 λάθη, δίνοντας έτσι εύκολους πόντους στους αντιπάλους της.

Οι δύο ομάδες μέχρι και 2 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου συμβάδιζαν στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 17 υπέρ της Πολωνίας, η οποία διατηρούσε ένα προβάδισμα 3-5 πόντων στη δεύτερη περίοδο, με την ελληνική ομάδα να δείχνει ότι ελέγχει το σκορ. Στο τελευταίο δίλεπτο όμως λάθη και αστοχία επέτρεψαν στους Πολωνούς να μετατρέψουν το 40-35 σε 46-35 και να κλείσουν το ημίχρονο μπροστά με διψήφια διαφορά

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Πολωνία με ένα σερί 6-1 προηγήθηκε με 52-36 και εκμεταλλευόμενη τα λάθη της Ελλάδας διατηρούσε προβάδισμα γύρω στους δέκα πόντους. Στα τελευταία λεπτά της περιόδου όμως η Εθνική μας κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και να κλείσει το δεκάλεπτο πίσω με σκορ 63-56. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ελλάδα έκανε την τελική της αντεπίθεση και τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα μείωσε σε 72-68. Όμως οι κακές επιλογές στην επίθεση και τα λάθη που συνεχίζονταν επέτρεψαν την Πολωνία μέσα σε τρία λεπτά με ένα σερί 13-0 να ανεβάσει το σκορ στο 85-68 ένα λεπτό πριν το τέλος και να κλειδώσει τη νίκη. Το μόνο που κατάφερε η Εθνική μας ήταν να μειώσει στο τελικό 85-74.

Δεκάλεπτα: 17-15, 46-35 (ημίχρονο), 63-56, 85-74 (τελικό αποτέλεσμα)

Πολωνία (Πουχάλσκι): Πλούτα 11 (1), Ράγιεβιτς 2, Στρέπεκ 4, Βαλτσισέφσκι, Πέλτσαρ 4, Ουάλντα 23, Ζάνζακ 13 (1), Ντροζντόνσκι 3, Καμίνσκι 4, Γκόλεκ 21 (3), Γκρόθ.

Ελλάδα (Μανουσέλης): Αλτίνης 13 (3) Ερμείδης 8 (1), Μπάλης 2, Αρσενόπουλος 8 (1), Σανδραμάνης 8, Χατζηδάκης 12 , Ζευγαράς 4, Μπαζίνας 3, Γκαργκάλης 5, Χατζηβέρογλου 7 (1), Προϊσκος 2, Τσουργιάνης 2.