Ήττα από την Εσθονία και υποβιβασμός στη Β΄ Κατηγορία για την Εθνική Παίδων

Πραγματοποιώντας πολύ κακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική ομάδα Παίδων ηττήθηκε με 65-59 από την Εσθονία (την οποία είχε κερδίσει με 60-43 στη φάση των ομίλων) και υποβιβάστηκε στη Β΄ κατηγορία. Αύριο το ομοσπονδιακό μας συγκρότημα θα αντιμετωπίσει τον ηττημένο του παιχνιδιού Πολωνία – Βοσνία για να αποφύγει την τελευταία θέση. Ο Δημήτρης Ερμείδης αγωνίστηκε για 24 λεπτά, έχοντας 8 πόντους, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Η Ελλάδα πλήρωσε το πολύ κακό δεύτερο ημίχρονο και ειδικά το τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο πέτυχε μόλις 6 πόντους, επιτρέποντας τους Εσθονούς να επιστρέψουν από το -14 που έχαναν στο ημίχρονο. Είχε βελτιωμένα ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια (39,39% και36,84% αντίστοιχα), όμως είχε 23 λάθη και δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στην πιεστική άμυνα των Εσθονών στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, χωρίς καμία να πάρει διαφορά, με το τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκει την Εσθονία μπροστά με 13-12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εθνική μας ομάδα πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση. Με όπλο την άμυνα (δέχθηκε 7 πόντους) και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση έφτασε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 20-34.

Ότι όμως έχτισε η Ελλάδα σε δέκα λεπτά το κατέστρεψε σε άλλα δέκα. Η Εθνική μας πραγματοποίησε ένα καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο, καθώς δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στην πιεστική άμυνα της Εσθονίας (πέτυχε μόλις 6 πόντους). Έτσι οι Εσθονοί εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία και τα πολλά λάθη της Ελλάδας και ροκάνισαν τη διαφορά στον πόντο (39-40). Έχοντας πλέον και την ψυχολογία με το μέρος τους οι Εσθονοί πέρασαν μπροστά με 43-42, εφτά λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Η Εθνική μας ομάδα δεν μπορούσε να βρει λύσεις και έτσι 4΄45΄΄ πριν το τέλος η διαφορά άγγιξε και διψήφιο αριθμό (51-42). Η Ελλάδα προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση της, μείωσε 2΄58΄΄ πριν το τέλος σε 55-51, όμως τα πολλά λάθη και οι κακές επιλογές στην επίθεση επέτρεψαν στην Εσθονία να ανεβάσει στο σκορ στο 61-51, 1΄17΄΄ πριν το τέλος και να κλειδώσει τη νίκη, φτάνοντας στο τελικό 64-59.

Δεκάλεπτα: 13-12, 20-34 (ημίχρονο), 39-40, 64-59 (τελικό αποτέλεσμα)

ΕΣΘΟΝΙΑ (Ρέινμποκ): Γιούργκενσταϊν 8, Κρίισα 14 (2), Λέπ, Γιούρκαταμ 12 (2), Σούροργκ, Ντρέλ 11, Έελμάε 12, Κορσούνοφ, Κούχι, Κικάταλο 2, Έντσικ 6, Καρπίν 6.

ΕΛΛΑΔΑ (Μανουσέλης): Αλτίνης 14 (3), Ερμείδης 8 (2), Μπαλής 6 (2), Αρσενόπουλος 6 (2), Σανδραμάνης 6, Χατζηδάκης 10, Ζευγαράς, Μπαζίνας, Γάργαλης 3, Χατζηβερόγλου, Προίσκος, Τσουργιάννης.