Αποκλείστηκε από τους 8 και θα δώσει μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού η Εθνική Παίδων του Ερμείδη

Την ήττα με 43-59 γνώρισε η Εθνική Παίδων από τη Γαλλία, στα πλαίσια του Ευρωμπάσκετ που γίνεται στο Ράντομ της Πολωνίας. Έτσι η Εθνική μας θα αγωνιστεί με τον ηττημένο του ζευγαριού Φιλανδία – Βοσνία για τις θέσεις 9-16. Σε περίπτωση νίκης θα πρέπει παίξει για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στις θέσεις 9-12, ενώ σε περίπτωση ήττας θα αγωνιστεί για τις θέσεις 13-16 και για να αποφύγει τον υποβιβασμό στη δεύτερη κατηγορία, καθώς οι τρεις τελευταίοι υποβιβάζονται. Ο ξανθιώτης πλέι μέικερ Δημήτρης Ερμείδης αγωνίστηκε 16 λεπτά και είχε 8 πόντους και 3 ασίστ.

Η Εθνική μας ομάδα ήταν πολύ κακή στην επίθεση, με ποσοστά 31,02% στα δίποντα, 18,52% στα τρίποντα και 52% στις βολές,, είχε συνολικά 18 λάθη ενώ δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην πιεστική άμυνα της γαλλικής ομάδας. Οι Γάλλοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα και προηγήθηκαν στο τέλος της πρώτης περιόδου με 8-14, ενώ στη δεύτερη περίοδο απέκτησε και διψήφια διαφορά (10-22), για να κλείσει το ημίχρονο μπροστά με 15-26, αφού η Εθνική μας αδυνατούσε να βρει λύσεις στην επίθεση και να σπάσει την άμυνα της γαλλικής ομάδας.

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου η Ελλάδα προσπάθησε να μειώσει, όμως οι κακές επιλογές στην επίθεση επέτρεψαν στη Γαλλία να ξεφύγει με 17 πόντους (20-37). Η Εθνική με σερί 10-5 μείωσε στους 10 (32-42) για να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ (32-44). Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με την Ελλάδα να συνεχίζει να είναι άστοχη και  λίγο πριν το τέλος η διαφορά έφτασε και τους 19 πόντους (40-59) για να φτάσουμε στο τελικό 43-59 με ένα τρίποντο του Ερμείδη.

Δεκάλεπτα: 08-14, 15-26 (ημίχρονο), 32-44, 43-59 (τελικό αποτέλεσμα)

Ελλάδα (Μανουσέλης): Αλτίνης 3, Ερμείδης 8 (3α), Μπαλής, Αρσενόπουλος 3, Σανδραμάνης 10, Χατζηδάκης 5, Ζευγαράς 2, Μπαζίνας 4, Γάργαλης 5, Χατζηβέρογλου, Προίσκος, Τσουργιάννης 3.
Γαλλία (Φορέ): Μπουρίς 6, Ογκέρ, Μάλεντον 4, Ντόσου Γιόβο 2, Νιάσε 11, Ραντριαμανανιάρα 8, Κούπας 8, Αγιάγι 14, Κλίνγκελσμιτ 2, Κοντρό, Λέοπολντ, Εφτίμοφ 4.