Μεγάλη νίκη επί της Σερβίας για την Εθνική Παίδων του Ερμείδη

Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε η Εθνική ομάδα των Παίδων στην τελευταία φάση των ομίλων, καθώς νίκησε στην Σερβία με 59-55. Εκ των κορυφαίων ο ξανθιώτης πλέι μέικερ Δημήτρης Ερμείδης, ο οποίος σε 15 λεπτά συμμετοχής είχε 6 πόντους και 3 ασίστ.

Την Τρίτη 16 Αυγούστου στις 19:30 η Εθνική αγωνίζεται με τη Γαλλία σε νοκ άουτ παιχνίδι και με νίκη παίρνει την πρόκριση για τους προημιτελικούς, ενώ με ήττα θα αγωνιστεί στη συνέχεια για τις θέσεις 9-16.

Οι ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκορ, όμως με ένα σερί 0-6 η Σερβία έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 12-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε λίγο πριν το τέλος στους δέκα πόντους, όμως με ένα σερί 5-0 η Ελλάδα μείωσε και έκλεισε το ημίχρονο κοντά στο στο σκορ.

Η Εθνική μάλιστα στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου μείωσε και στον πόντο (31-32), όμως ένα 0-12 για τη Σερβία ανέβασε τη διαφορά στους 13 πόντους (31-44) και λίγο πριν το τέλος της περιόδου στους 12 (38-50), για να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 41-50. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ελλάδα ήταν καταιγιστική. Με όπλο την πάρα πολύ καλή άμυνα, το κλείσιμο των διαδρόμων προς το καλάθι και τον έλεγχο των ριμπάουντ, η Εθνική μας ομάδα μείωσε αρχικά στους 4 (48-52), ενώ από τα τελευταία τέσσερα λεπτά δεν δέχθηκε κανένα πόντο κάνοντας με σερί 11-0 το 48-55 σε 59-55, παίρνοντας μία πολύτιμη νίκη, ειδικότερα από ψυχολογικής άποψης μετά το σοκ της πρεμιέρας απέναντι στη Φιλανδία.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 27-32 (ημίχρονο), 41-50, 59-55 (τελικό αποτέλεσμα)

ΕΛΛΑΔΑ (Μανουσέλης): Αλτίνης 4, Ερμείδης 6 (3α), Μπαλής 4, Αρσενόπουλος 6, Σανδραμάνης 8 (4α, 4κλ), Χατζηδάκης 3 (6ρ), Ζευγαράς, Μπαζίνας, Γάργαλης 3 (5ρ), Χατζηβέρογλου 12 (3κλ, 2κ), Προίσκος, Τσουργιάννης 13, (4ρ), (2α), (1κλ)

ΣΕΡΒΙΑ: Στογιανόφ 7, Ισαϊλοβιτς, Βάσιτς, Βασίλιεβιτς, Νεντέλκοβιτς 5, Ίλιτς, Παούνοβιτς 15, Σμαϊλαγκιτς 6, Πέτρουσεφ, Ζιβάνοβιτς 1, Γιοβάνοβιτς 1, Πετσάρσκι 20