Πρώτη εύκολη νίκη της Εθνικής Παίδων του Ερμείδη στο Ευρωμπάσκετ

Χωρίς να αντιμετωπίσει κανέναν πρόβλημα και με άμυνα που τσάκιζε κόκαλα η Εθνική Παίδων κέρδισε εύκολα την Εσθονία με 43-60 για τη δεύτερη αγωνιστική του 4ου ομίλου του Ευρωμπάσκετ, το οποίο διεξάγεται στο Ράντομ της Πολωνίας. Δεν πέτυχε πόντο  Δημήτρης Ερμείδης στα 14 λεπτά που αγωνίστηκε, είχε όμως ένα ριμπάουντ και δύο ασίστ.

Η Εθνική μας ομάδα πήρε από την αρχή το προβάδισμα, με τους Εσθονούς να βρίσκονται κοντά στο σκορ μόνο στην πρώτη περίοδο, η οποία έληξε με 10-13 για το ομοσπονδιακό μας συγκρότημα. Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου η Εθνική με ένα σερί 0-8 πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (10-21). Με την ομάδα της Εσθονίας να είναι αρκετά άστοχη και να μην μπορεί να βρει λύσεις στην άμυνα της Ελλάδας, η Εθνική ομάδα διεύρυνε τη διαφορά, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 18-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, με την Ελλάδα να ανεβάζει τη διαφορά και στο +23 (22-45)  και να διατηρεί συνεχώς τη διαφορά γύρω στους 20 πόντους, για να φτάσει πολύ εύκολα στο τελικό 43-60.

Δεκάλεπτα: 10-13, 18-33 (ημίχρονο), 29-47, 43-60 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητες: Χιμένεθ (Ισπανία), Ολάρου (Ρουμανία), Τσεμπίσεφ (Ρωσία)

ΕΣΘΟΝΙΑ (Ρέινμποκ): Γιούργκενσταϊν 2, Κρίισα 3 (1), Λέπ 2, Γιούρκαταμ 2, Σούροργκ 2, Νρέλ 6, Έελμάε, Κορσούνοφ, Κούχι 1, Κικάταλο 6, Έντσικ 6, Καρπίν 10.

ΕΛΛΑΔΑ (Μανουσέλης): Αλτίνης 3 (1), Ερμείδης, Μπαλής 7, Αρσενόπουλος 9 (1), Σανδραμάνης 13 (1), Χατζηδάκης 10, Ζευγαράς 2, Μπαζίνας, Γαργαλής 6, Χατζηβερόγλου, Προίσκος 2, Τσουργιάννης 8.