Τρία ασημένια και ένα χάλκινο μετάλλιο από τους Θρακιώτες στο Πανελλήνιο Στίβου Νέων – Νεανίδων

Από τέσσερα μετάλλια σημαδεύθηκε για τους αθλητές της Θράκης το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Νέων Νεανίδων, που φιλοξενήθηκε το Σαββατοκύριακο στο Αλκαζάρ της Λάρισας. Μάλιστα οι επιτυχίες ήταν μοιρασμένες και στους τρεις νομούς της Θράκης.

Στην σφαιροβολία των νεανίδων κατέκτησε την δεύτερη θέση η Ευαγγελία Παπαϊωάννου του ΑΠΣ Διομήδη Βιστωνίδας. Έριξε την σφαίρα στα 13 μέτρα και 03 εκατοστά και την ξεπέρασε μόνο η Λεμονιά Σακελάρη του ΣΚΑ Δράμας με 13.11. Μάλιστα, ξεπέρασε την Ξανθιώτισσα στην τελευταία της προσπάθεια.

Στα 400 μέτρα των νέων ο Ονησιφόρος Αναστασίου του ΑΠΟΦΚΑ Ξάνθης με χρόνο 48.59 κατέλαβε την 2η θέση, πίσω από τον Γιάννη Λογοθέτη του ΓΣ Κηφισιάς που σημείωσε χρόνο 48.39. Στα 200 μέτρα των νέων ο ίδιος αθλητής σημείωσε τον 9ο καλύτερο χρόνο με 22.52.

Στην δισκοβολία των νέων ο Ιάσωνας Θανόπουλος του ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο, με καλύτερη επίδοση στα 51 μέτρα και 20 εκατοστά. Ο κομοτηναίος αθλητής ήταν πρώτος μετά τον προκριματικό, αλλά τελικά το χρυσό κατέληξε στον Κυριάκο Ζώτο του ΓΣ Μανδρων με επίδοση 53.06.

Στο τριπλούν των νεανίδων η Σπυριδούλα Ναζίρη του Εθνικού Αλεξανδρούπολης είχε καλύτερη επίδοση στα 12 μέτρα και 10 εκατοστά στο προτελευταίο της άλμα και αυτή ήταν ικανή για να ανέβει στο βάθρο. Κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, με την Βασιλική ταχτάρα των Μεγάρων να έχει ίδια επίδοση αλλά καλύτερο δεύτερο άλμα. Πρώτη η Κωνσταντίνα Ρωμαίου του Κερκυραϊκού με 13.15. Στο μήκος η Ναζίρη έμεινε 9η με 5.51μ.

Από εκεί και πέρα συμμετοχές σε τελικούς είχαμε στα 110 μέτρα εμπόδια νέων με τον Πέτρο Καραβέτη του ΑΠΟΦΚΑ Ξάνθης να αναδεικνύεται 6ος με χρόνο 15.27 και στα 400 μέτρα εμπόδια νεανίδων με την Σταματίνα Μάρκου του ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής να τερματίζει 8η με χρόνο 1.06.84.

Τέλος, στις τελικές σειρές των 100 μέτρων ο Γιάννης Δουλγέρης του ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής τερμάτισε 6ος με χρόνο 11.03, στα 400 μέτρα νεανίδων η Σταματίνα Μάρκου επίσης από τον ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής αναδείχθηκε 10η με χρόνο 1.01.26 και στις σειρές των 1.500 μέτρων νέων ο Σαλή Τσιτάκ του ΑΠΟΦΚΑ Ξάνθης υερμάτισε 15ος με χρόνο 4:18.50.

Στην βαθμολογία των νέων πρωταθλητής αναδείχθηκε ο ΓΣ Κηφισιάς με 145 βαθμούς έναντι 80 του ΓΑΣ Χολαργού και 70 του ΓΣ Τρικάλων. Στην 27η θέση πανελλαδικά και πρώτος από την Θράκη βρίσκεται ο ΑΠΟΦΚΑ Ξάνθης με 22 πόντους, στην 32η πανελλαδικά με 18 ο ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής, στην 42η με 13 βαθμούς ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης.

Στις νεάνιδες πρωταθλητής αναδείχθηκε επίσης ο ΓΣ Κηφισιάς με 114.0 βαθμούς έναντι 93 της ΑΕ Μεσογείων Αμεινίας και 89 της Ηλιούπολης. Στην 38η θέση πανελλαδικά ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με τους 14 βαθμούς που κέρδισε χάρη στην Ναζίρη και στην 51η ο ΑΠΣ Διομήδης Βιστωνίδας με 11. Ο ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής συγκέντρωσε 8 βαθμούς.