Πρόκριση στην οκτάδα του Nis Open της Σερβίας με δύο άνετες νίκες για την Αναστασία Παρασκευούδη

Εντυπωσιακή πορεία διαγράφει η κομοτηναία τενίστρια Αναστασία Παρασκευούδη στο Νις της Σερβίας, όπου μετράει μέχρι στιγμής δύο άνετες νίκες και προκρίθηκε χωρίς προβλήματα στα προημιτελικά του Nis Open της Tennis Europe, τουρνουά της 3ης κατηγορίας U16 της Tennis Europe.

Η 13χρονη θρακιώτισσα τενίστρια, Νο. 5 στο ταμπλό, πήρε «μπάι», δηλαδή χωρίς αγώνα, στον 2ο γύρο, όπου κέρδισε τη Σέρβα Μίλιτσα Ντούριτς με 6-3, 6-2. Στον τρίτο γύρο κέρδισε άλλη μια Σέρβα, την Άντζελα Λόπισιτς, Νο. 12 στο ταμπλό, με το εξίσου άνετο 6-3, 6-1, για να προκριθεί στα προημιτελικά της διοργάνωσης της Σερβίας.

Την Πέμπτη η Παρασκευούδη θα διεκδικήσει την είσοδό της στην τελική 4άδα, απέναντι στην κορυφαία παίκτρια του ταμπλό, τη Σλοβάκα Σάρα Σουκάνκοβα, η οποία εκτός των άλλων είναι Νο. 44 στα 14άρια της Tennis Europe.