Ξεκίνημα με το δεξί για την Ασπίδα στην Τελική Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην Τελική Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων η Ασπίδα Ξάνθης, η οποία κέρδισε με 68-50 τον ΟΦΗ για την πρώτη αγωνιστική.

Η ομάδα της Ξάνθης ήταν πάρα πολύ καλή για 30 λεπτά, προηγήθηκε με 26 πόντους διαφορά, όμως στα πρώτα πέντε λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου έβγαλε σημάδια κόπωσης και έλλειψης συγκέντρωσης επιτρέποντας στον ΟΦΗ να μειώσει στους 11, και λίγο έλειψε να γκρεμίσει αυτό που έχτιζε καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως εν τέλει στα τελευταία πέντε λεπτά ισορρόπησε και κράτησε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Αυτή η νίκη ήταν η 23η για την Ασπίδα Ξάνθης σε ισάριθμα παιχνίδια τη φετινή περίοδο.

Η Ασπίδα ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και με όπλο την άμυνα πήρε λίγο πριν το τέλος διψήφια διαφορά (19-7), με την ομάδα του Ηρακλείου να κάνει ένα σερί 0-4 και να κλείνει την πρώτη περίοδο με 19-11. Στην αρχή της δεύτερης περιόδου ο ΟΦΗ μείωσε σε 19-14, όμως με ένα σερί 10-1 η Ασπίδα ανέβασε τη διαφορά και πάλι σε διψήφιο νούμερο (29-15), ενώ με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η διαφορά έφτασε και τους 20 πόντους (41-21).

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Η πιεστική άμυνα της Ασπίδας δημιουργούσε πολλά προβλήματα στην ομάδα της Κρήτης και έτσι η ομάδα της Ξάνθης ανέβαζε συνεχώς τη διαφορά, κλείνοντας την τρίτη περίοδο με 57-31. Ότι όμως έχτιζε η Ασπίδα σε 30 λεπτά παραλίγο να το γκρέμιζε. Ο ΟΦΗ μπήκε πολύ δυνατά στην τέταρτη περίοδο, άρχισε να πιέζει αυτός σε όλο το γήπεδο υποχρεώνοντας τους παίκτες της Ξάνθης σε πολλά λάθη και με ένα σερί 3-18 στα πρώτα πέντε λεπτά μείωσε σε 60-49, ενώ σε τρεις περιπτώσεις είχε την ευκαιρία να μειώσει ακόμα περισσότερο, όμως ευτυχώς για την Ασπίδα αυτό δεν έγινε. Αντίθετα η Ασπίδα κατάφερε στα τελευταία πέντε λεπτά να βελτιωθεί και με δικό της σερί 8-1 να αυξήσει τη διαφορά, φτάνοντας στο τελικό 68-50.

Δεκάλεπτα: 19-11, 41-21(ημίχρονο), 57-31, 68-50(τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές Τζιοπάνος-Καρπάνος

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Βαχαρίδης – Κασαρτζίδης): Τσέκης 4, Αρβανιτάκης 6, Σμυρλόγλου, Κυβρακίδης, Καρανικολίδης, Χατζηγεωργίου, Ντεμάι 13, Ναλμπάντης, Πάτσης 16 (1), Κουρτίδης 27 (2), Τσουράπας, Παυλάκης 2.

ΟΦΗ (Καρλάφτης): Ερωτοκριτάκης 5 (1), Γαλανάκης 14 (2), Καλλέργης 7 (1), Μαματζάκης 7, Χατζάκης, Μαντουβεράκης, Χρηστάκης 4, Πετροσιάν 3 (1), Βλαχάκης 10, Ψαρίδης, Καμπάκας