World League: Εκανε το 4×4 η Εθνική με βασικούς Ανδρεάδη, Κουμεντάκη, Γκαρά και απέχει μια νίκη από το F4

Με τους Ανδρεάδη, Κουμεντάκη και Γκαρά βασικούς, τον τραυματία Τζούριτς στην εξέδρα και τον Δαλακούρα στον πάγκο, η Εθνική Ανδρών έκανε το 4×4 στο World League επικρατώντας με 3-1 του Πουέρτο Ρίκο στο Αλεξάνδρειο της Θεσσαλονίκης και πλέον απέχει μία νίκη από το Final 4 της Γερμανίας.

Παρά την απουσία του άρρωστου Δημήτρη Τζούριτς το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα συνέχισε τη νικηφόρα πορεία του και μάλιστα δέχθηκε ένα πολύ καλό δώρο από την Ταϊπέι (κέρδισε με 3-1 την Ισπανία), γεγονός που σημαίνει ότι πλέον μόνο η Βενεζουέλα (κέρδισε 3-2 το Μαυροβούνιο) μας απειλεί στη μάχη για την τετράδα.

Στα δύο πρώτα σετ του αγώνα οι παίκτες των Σωτήρη Δρίκου και Κώστα Δεληκώστα επικράτησαν πολύ εύκολα καθώς μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-7 και 8-5 αντίστοιχα) έπαιρναν σημαντικές διαφορές. Το Πουέρτο Ρίκο δεν πίεζε καθόλου στο σερβίς και έτσι η Εθνική είχε πολύ εύκολη την αλλαγή με εντυπωσιακά ποσοστά στην επίθεση (64% στο πρώτο, 70% στο δεύτερο).

Στο τρίτο τα δεδομένα άλλαξαν με τον κόουτς του Πουέρτο Ρίκο να αλλάζει εντελώς την ομάδα του και να προηγείται με 5-8. Η Εθνική αντέδρασε και προσπέρασε με 13-11, ωστόσο έχασε τις ευκαιρίες που είχε για να διευρύνει τη διαφορά και το ματς έγινε ντέρμπι. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε δύο ματς μπολ τα οποία πέρασαν ανεκμετάλλευτα και στο 27-27 δύο δικά μας λάθη έδωσαν το σετ στο Πουέρτο Ρϊκο.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με άλλη ψυχολογία το δ’ σετ φτάνοντας στο 7-10, ωστόσο η είσοδος του Θανάση Πρωτοψάλτη έδωσε πνοή ξανά στην Ελληνική ομάδα που προηγήθηκε 12-11 με κόντρα του Κουμεντάκη (μετά από εκπληκτική άμυνα του Πρωτοψάλτη) και με ένα σερί από μπλοκ έφτασε στο 14-11 και λίγο αργότερα στο 18-14.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς έχει μπει στην τελική του ευθεία η χαμένη κόντρα μπάλα στην επόμενη φάση, όπου αντί να γίνει το 19-14 έφερε ένα σερί των αντιπάλων μας για το 18-17 και το ντέρμπι ξανάρχισε. Στο 21-19 η Εθνική έχασε τέσσερις φορές κόντρα επίθεση για το +3 και αμέσως μετά ο Σάντσες με άσο (που είχε τη βοήθεια του φιλέ) ισοφάρισε 21-21, ενώ στην επόμενη φάση ο Νιέβες κάρφωσε στο φιλέ χάνοντας την ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του. Η Ελλάδα έφτασε σε ματς μπολ και τελικά κλείδωσε τη νίκη στο 26-24 με άουτ επίθεση του Μοράλες.

Για την Ελλάδα οκτώ πόντους σημείωσε ο Ανδρεάδης (8/12 επ.) και 17 ο Κουμεντάκης (16/34 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. – 32% άριστες), ενώ ο Γκαράς αγωνίστηκε ως βασικός λίμπερο (55% υπ. – 32% άριστες). Είκοσι πόντους σημείωσε ο Φράγκος και 12 ο Πετρέας.  Τα σετ: (25-17, 25-17, 27-29, 26-24).