World League: Με ηγέτη τον Κουμεντάκη ξεκίνησε με το δεξί η Εθνική Ανδρών

Με ηγέτη τον Ραφαήλ Κουμεντάκη η Ελλάδα επικράτησε με 3-0 του Καζακστάν στην πρεμιέρα των υποχρεώσεων της στο World League 2016.

Στο κλειστό της Λευκόβρυσης στην Κοζάνη περισσότεροι από 2.000 φίλαθλοι είδαν το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να ξεκινά εντυπωσιακά τον αγώνα καθώς στο πρώτο σετ είχε 88% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (14 στις 16 τελειωμένες) και να αντιδρά ψύχραιμα όταν οι αντίπαλοι μας προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς.

Με πίεση στο σερβίς το Καζακστάν ξέφυγε 11-14 και 15-18, αλλά γρήγορα η Ελλάδα επέστρεψε και ισοφάρισε 21-21 για να σπάσουμε δύο σετ μπολ των αντιπάλων (23-24, 24-25) και να κλείσει το σετ με κόντρα επίθεση και άσο του Φράγκου. Μετά το 2-0 η Εθνική είχε πλέον το πάνω χέρι και συνεχίζοντας στον ίδιο καλό ρυθμό ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο φετινό WL.

Ο Κουμεντάκης πέτυχε 13 πόντους  (11/14 επ., 2 άσοι, 44% υπ. – 19% άριστες), αλλά ήταν δεύτερος σκόρερ για την Εθνική, πίσω από τον Φράγκο που σημείωσε 15. Στην αρχική εξάδα ξεκίνησε και ο Ανδρεάδης που σημείωσε 5 πόντους  (4/5 επ., 1 μπλοκ) ενώ ως βασικό λίμπερο χρησιμοποιήθηκε ο Γκαράς (47% υπ. – 41% άριστες). Ο Δαλακούρας είχε απλά συμμετοχή, ο Τζούριτς δεν ήταν καν δηλωμένος στο φύλλο αγώνα.

Τα σετ: 0-3 (16-25, 26-28, 18-25). Νωρίτερα στο άλλο παιχνίδι της πρεμιέρας, η Κινεζική Ταϊπέι έκανε την έκπληξη και επικράτησε με 3-0 σετ του Πουέρτο Ρίκο (25-20, 30-28, 25-15). Το Σάββατο η Εθνική αντιμετωπίζει στις 9.00 το βράδυ το Πουέρτο Ρίκο. Τρεις ώρες νωρίτερα το Καζακστάν θα αντιμετωπίσει την Κινεζική Ταϊπέι.