Euro 2016: Μπήκε για 15 λεπτά ο Λάφατα αλλά λύγισε στο τέλος η Τσεχία από την Ισπανία! Το πανόραμα της διοργάνωσης…

Ο πρώην παίκτης της Ξάνθης Νταβίντ Λάφατα μπήκε στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης στην θέση του Νέτσιντ αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την διαφορά στον αγώνα της Τουλούζ, με τον οποίο ξεκίνησε η τέταρτη ημέρα του αγωνιστικού προγράμματος του Euro 2016.

Στην φωτογραφία του Getti Images, βλέπετε τον πρώην ξανθιώτη παίκτη σε μονομαχία στον αέρα με τον ισπανό αμυντικό Σέρχιο Ράμος. Μέχρι εκείνο το σημείο η τσεχική άμυνα είχε σταθεί καλά και διατηρούσε ανέπαφη την εστία της. Ωστόσο «λύγισε» στο 87ο λεπτό.

Πολλές πάσες των Ισπανών εκτός περιοχής, ο Πέδρο έδωσε αριστερά στον Αντρές Ινιέστα, αυτός έκανε την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Ζεράρ Πικέ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, λυτρώνοντας την «Furia Roja»και δίνοντας τη νίκη με 1-0 στους Ισπανούς, που επιδιώκουν να γίνουν η πρώτη ομάδα με τρεις σερί κατακτήσεις.

Στον βραδινό αγώνα της Λυών, η Ιταλία απέδειξε πόσο βαριά φανέλα διαθέτει. Το Βέλγιο μπορεί να έχει το ταλέντο αλλά έφυγε με σκυμμένο κεφάλι, μετά την ήττα με 2-0. Ο Τζιακερίνι με υπέροχο πλασέ από βαθιά μπαλιά του Μπονούτσι άνοιξε το σκορ για την Ιταλία στο 32’ ενώ ο Γκρατσιάνο Πελέ ΄κανε το 2-0 στο 90+2’ με δυνατό βολέ σε κενή εστία. Μοιραίος ο Λουκάκου για τους Βέλγους που στο 53’ έστειλε τη μπάλα άουτ σε μοναδικό τετ-α-τετ.

Ενδιάμεσα από αυτούς τους δύο αγώνες, η Σουηδία και η Βόρειος Ιρλανδία (που απέκλεισε στον προκριματικό την Ελλάδα) αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Ο Χούλαχαν στο 48’ άνοιξε το σκορ για την Ιρλανδία και ο Κλαρκ στο 71’ ισοφάρισε με αυτογκόλ για τη Σουηδία. Κάκιστη η Σουηδία στο πρώτο ημίχρονο όπου η Ιρλανδία θα μπορούσε να είχε σκοράρει αλλά βρήκε απέναντί της τον Ίσακσον και τη μία φορά που δεν τα κατάφερε, ο Χέντρικ στο 32′ σημάδεψε το δοκάρι.

Με τους αγώνες Αυστρία – Ουγγαρία και Πορτογαλία – Ισλανδία για τον έκτο όμιλο ολοκληρώνεται την Τρίτη η πρώτη αγωνιστική του Euro. Στις 7.00 το απόγευμα η Αυστρία αντιμετωπίζει την Ουγγαρία στο Μπορντό ενώ στις 10.00 το βράδυ, η Πορτογαλία κοντράρεται με την «πρωτάρα» Ισλανδία.

 

TO ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΗΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗΣ

 

GROUP A

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Γαλλία 3 (2-1)

2. Ελβετία 3 (1-0)

3. Αλβανία 0 (0-1)

4. Ρουμανία 0 (1-2)

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Γαλλία – Ρουμανία 2-1

Αλβανία – Ελβετία 0-1

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 

Ρουμανία – Ελβετία (Τετάρτη 15/6, 19:00) [ΕΡΤ1]

Γαλλία – Αλβανία (Τετάρτη 15/6, 22:00) [ΕΡΤ1]

Ελβετία – Γαλλία (Κυριακή 19/6, 22:00) [ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ2]

Ρουμανία – Αλβανία (Κυριακή 19/6, 22:00) [ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ2]

GROUP B

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Ουαλία 3 (2-1)

2. Αγγλία 1 (1-1)

3. Ρωσία 1 (1-1)

4. Σλοβακία 0 (1-2)

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Ουαλία – Σλοβακία 2-1

Αγγλία – Ρωσία 1-1

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Ρωσία – Σλοβακία (Τετάρτη 15/6, 16:00) [ΕΡΤ1]

Αγγλία – Ουαλία (Πέμπτη 16/6, 16:00) [ΕΡΤ1]

Σλοβακία – Αγγλία (Δευτέρα 20/6, 22:00) [ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ2]

Ρωσία – Ουαλία (Δευτέρα 20/6, 22:00) [ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ2]

GROUP C

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Γερμανία 3 (2-0)

2. Πολωνία 3 (1-0)

3. Βόρειος Ιρλανδία 0 (0-1)

4. Ουκρανία 0 (0-2)

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Πολωνία – Βόρειος Ιρλανδία 1-0

Γερμανία – Ουκρανία 2-0

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Ουκρανία – Βόρειος Ιρλανδία (Πέμπτη 16/6, 19:00) [ΕΡΤ1]

Γερμανία – Πολωνία (Πέμπτη 16/6, 22:00) [ΕΡΤ1]

Ουκρανία – Πολωνία (Τρίτη 21/6, 19:00) [ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ2]

Βόρειος Ιρλανδία – Γερμανία (Τρίτη 21/6, 19:00) [ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ2]

GROUP D

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Κροατία 3 (1-0)

2. Ισπανία 3 (1-0)

3. Τσεχία 0 (0-1)

4. Τουρκία 0 (0-1)

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Τουρκία – Κροατία 0-1

Ισπανία – Τσεχία 1-0

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Τσεχία – Κροατία (Παρασκευή 17/6, 19:00) [ΕΡΤ1]

Ισπανία – Τουρκία (Παρασκευή 17/6, 22:00) [ΕΡΤ1]

Κροατία – Ισπανία (Τρίτη 21/6, 22:00) [ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ2]

Τσεχία – Τουρκία (Τρίτη 21/6, 22:00) [ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ2]

GROUP E

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Ιταλία 3 (2-0)

2. Ιρλανδία 1 (1-1)

3. Σουηδία 1 (1-1)

4. Βέλγιο 0 (0-2)

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Ιρλανδία – Σουηδία 1-1

Βέλγιο – Ιταλία 0-2

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 

Ιταλία – Σουηδία (Παρασκευή 17/6, 16:00) [ΕΡΤ1]

Βέλγιο – Ιρλανδία (Σάββατο 18/6, 16:00) [ΕΡΤ1]

Ιταλία – Ιρλανδία (Τετάρτη 22/6, 22:00) [ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ2]

Σουηδία – Βέλγιο (Τετάρτη 22/6, 22:00) [ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ2]

GROUP F

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Πορτογαλία

Ισλανδία

Αυστρία

Ουγγαρία

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 

Αυστρία – Ουγγαρία (Τρίτη 14/6, 19:00) [ΕΡΤ1]

Πορτογαλία – Ισλανδία (Τρίτη 14/6, 22:00) [ΕΡΤ1]

Ισλανδία – Ουγγαρία (Σάββατο 18/6, 19:00) [ΕΡΤ1]

Πορτογαλία – Αυστρία (Σάββατο 18/6, 22:00) [ΕΡΤ1]

Ουγγαρία – Πορτογαλία (Τετάρτη 22/6, 19:00) [ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ2]

Ισλανδία – Αυστρία (τετάρτη 22/6, 19:00) [ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ2]

ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

Σάββατο 25/6

1. Α2 – C2 (16:00) [ΕΡΤ1]

2. Β1 – A3/C3/D3 (19:00) [ΕΡΤ1]

3. D1 – B3/E3/F3 (22:00) [ΕΡΤ1]

Κυριακή 26/6

4. A1 – C3/D3/E3 (16:00) [ΕΡΤ1]

5. C1 – A3/B3/F3 (19:00) [ΕΡΤ1]

6. F1 – E2 (22:00) [ΕΡΤ1]

Δευτέρα 27/6

7. E1 – D2 (19:00) [ΕΡΤ1]

8. B2 – F2 (22:00) [ΕΡΤ1]

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Πέμπτη 30/6

QF1. Νικητής 1 – Νικητής 3 (22:00) [ΕΡΤ1]

Παρασκευή 1/7

QF2. Νικητής 2 – Νικητής 6 (22:00) [ΕΡΤ1]

Σάββατο 2/7

QF3. Νικητής 5 – Νικητής 7 (22:00) [ΕΡΤ1]

Κυριακή 3/7

QF4. Νικητής 4 – Νικητής 8 (22:00) [ΕΡΤ1]

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Τετάρτη 6/7

SF1. Νικητής QF1 – Νικητής QF2 (22:00) [ΕΡΤ1]

Πέμπτη 7/7

SF2. Νικητής QF3 – Νικητής QF4 (22:00) [ΕΡΤ1]

ΤΕΛΙΚΟΣ

Κυριακή 10/7

Νικητής SF1 – Νικητής SF2 (22:00) [ΕΡΤ1]