ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Αυλαία με νίκη και… απονομή για τις κοριτσάρες της Ασπίδας Ξάνθης

Τα κορίτσια της Ασπίδας Ξάνθης είχαν εξασφαλίσει πριν από αυτόν τον αγώνα την κατάκτηση του τίτλου στις γυναίκες της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, αλλά ήθελαν να ολοκληρώσουν τις υποχρεώσεις τους (πριν τα μπαράζ) με μια εμφατική νίκη. Και τα κατάφεραν. Στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία στο πρωτάθλημα, η Ασπίδα Ξάνθης επικράτησε με 52-36 του Αστέρα Καβάλας στο κλειστό του Ευμοίρου και αμέσως μετά πανηγύρισε την κατάκτηση του τίτλου, καθώς ακολούθησε η απονομή του κυπέλλου.

Σε ένα παιχνίδι που έπρεπε απλά να γίνει η Ασπίδα Ξάνθης κέρδισε εύκολα τον Αστέρα Καβάλας με 52-36, γιορτάζοντας με τον καλύτερο τρόπο την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Ξάνθης δυσκολεύτηκε μόνο στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα, όμως στη συνέχεια με όπλο την καλή άμυνα και τα επιθετικά ριμπάουντ πήρε διψήφια διαφορά και δεν απειλήθηκε.

Ο Αστέρας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 6-8, όμως με ένα σερί 9-0 η Ασπίδα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 15-8. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά πέρασε για πρώτη φορά τους δέκα πόντους (23-10). Ο Αστέρας απάντησε με ένα σερί 0-5 και μείωσε στους οκτώ (23-15), όμως με ένα γρήγορο 4-0 η Ασπίδα πήρε και πάλι διψήφια διαφορά, κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με 27-15.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ασπίδα με ένα σερί 10-2 προηγήθηκε και με 20 πόντους (37-17), όμως στο τελευταίο πεντάλεπτο η ομάδα της Ξάνθης χαλάρωσε, δίνοντας τη δυνατότητα στον Αστέρα να μειώσει κοντά στους δέκα πόντους (42-31), με το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 44-31. Στην τελευταία περίοδο η Ασπίδα έκανε κακές επιθέσεις, όμως δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου στην άμυνα και με ένα σερί 8-2 ανέβασε τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους (52-33) για να τελειώσει το παιχνίδι με σκορ 52-36.

Δεκάλεπτα: 15-08, 27-15 (ημίχρονο), 44-31, 52-36 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Ρουκάς, Κολοκυθάς

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ Νεδήμ): Μεχμέτ Ουστά 2, Αντώνογλου 16 (2), Κουτρουβέλη, Καρακώστα 2, Παπαδοπούλου 7, Καραλίδου Β. 3 (1), Σαμαρά 2, Χαλκίδου 6, Μαμαλίκατζη 3 (1), Σουλιώτη 6, Καραλίδου Σ. 5 (1), Γκιρκιζά.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ (Τσιρτσής): Κοσμίδου, Γκιώνη, Τσίλι, Κοϊδάκη, 14, Δάλλα 9, Παράσχου 5 (1), Γενημαχαλελή 8, Χατζηδημητρίου, Καϊμασίδου.