Πάγκο ο Μάνταλος, αρχηγός και κορυφαίος της Εθνικής ο Τόρο αλλά… απελπιστικά μόνος στην ήττα από την Αυστραλία

Στις καθυστερήσεις η Αυστραλία νίκησε την Ελλάδα με 1-0, στο (πρώτο) φιλικό παιχνίδι των δύο εθνικών ομάδων,το οποιο πραγματοποιήθηκε στο Σίδνεϊ, στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους, ενόψει των προκριματικών του Μουντιάλ του 2018 στη Ρωσία.

Περίπου 45.000 θεατές παρακολούθησαν τον αγώνα, ο οποίος διεξήχθη υπό συνεχή βροχόπτωση, αρκετοί από τους οποίους ήταν Έλληνες ομογενείς που έχουν αγκαλιάσει την Εθνική Ομάδα από την πρώτη στιγμή που πάτησε το πόδι της στο γήπεδο.AdTech Ad

Η Αυστραλία ήταν καλύτερη και πήρε τη νίκη στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τρομερό σουτ από τον Λέκι, το οποίο δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Στέφανο Καπίνο, ο οποίος κλήθηκε στο 15′ να αντικαταστήσει τον τραυματία Ορέστη Καρνέζη.

Ο Σκίμπε χρησιμοποίησε πολλούς νέους παίκτες. Κράτησε σε όλη την διάρκεια του αγώνα τον Πέτρο Μάνταλο στον πάγκο, αλλά ξεκίνησε και διατήρησε σε όλο το 90λεπτο τον Βασίλη Τοροσίδη, που ήταν ο αρχηγός και ο κορυφαίος της Εθνικής Ομάδας.

Είναι χαρακτηριστικό ότι από τις δικές του προσπάθειες από την δεξιά πλευρά έγιναν όλες οι επιθετικές απόπειρες της Εθνικής Ομάδας, ωστόσο ο Ξανθιώτης αποδείχθηκε ότι ήταν απελπιστικά μόνος στο δημιουργικό κομμάτι της Εθνικής.

Σε κάθε περίπτωση, ο ομοσπονδιακός τεχνικός της Ελλάδας Μίχαελ Σκίμπε, έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα, καθώς χρησιμοποίησε πολλούς παίκτες και δοκίμασε διάφορα αγωνιστικά σχήματα. Το δεύτερο φιλικό θα διεξαχθεί την Τρίτη στη Μελβούρνη.