ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Ο Αρίωνας Ξάνθης νίκησε την Θύελλα Φερών στον «τελικό της παρηγοριάς»

Ο Αρίων Ξάνθης ήταν ο νικητής του μικρού τελικού του πρωταθλήματος ανδρών, καθώς επικράτησε με 53-46 της Θύελλα Φερών, σε ένα κακό παιχνίδι με αρκετές διακυμάνσεις στο σκορ, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Ξάνθης διατηρεί τις όποιες ελπίδες μπορεί να έχει για άνοδο, σε περίπτωση αναδιάρθρωσης ή συγχωνεύσεων ομάδων που βρίσκονται στις εθνικές κατηγορίες.

Η Θύελλα Φερών ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 5-16. Όμως ο Αρίωνας με σερί 8-0 μείωσε με το τέλος της πρώτης περιόδου σε 13-16, ενώ με νέο σερί 20-1 στην αρχή της δεύτερης περιόδου πέρασε μπροστά με 33-17. Η Θύελλα απάντησε με δικό της σερί 0-6 κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 33-23, ενώ με νέο σερί 0-6 μείωσε στην αρχή της τρίτης περιόδου σε 33-29 και σε 37-35, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με το δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 43-38 για τον Αρίωνα.

Στην τελευταία περίοδο η Θύελλα μείωσε σε 43-40, όμως με ένα σερί 10-2 ο Αρίων έφτασε τη διαφορά και πάλι σε διψήφια διαφορά (53-42), “καθαρίζοντας” το παιχνίδι, με τη Θύελλα απλά να μειώνει στο τελικό 53-46.

Δεκάλεπτα: 13-16, 33-23 (ημίχρονο), 43-38, 53-46 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Παπαγερίδης, Ντούρας

ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ  (Παπαδόπουλος-Αρβανιτίδης): Νυμφόπουλος 7, Κλωναράς 11 (3), Ανδρέου 2, Αμοιράς, Παϊτάρης, Αμπεριάδης 2, Νταβουλτζόπουλος 16, Μπουτσακτσή, Λιβησιανος 8, Καλεάδης, Φώτης, Πλατανίτης 7.

ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ  (Παπαδόπουλος): Αγγελακάκης 2, Χαραλαμπίδης Παπάζογλου, Δαβουδάνης 10, Μπιριντζής, Μόκαλης 8, Καραμπεάζης 9, Μουρτσινούδης Γεωρ. Μιχαήλ 2, Σονωβίδης 5 (1), Μπερμπέρης 6, Μουρτσινούδης Γρ. Μιχαήλ 4, Μαραγκός.