Όταν ο «νέος» του Εθνικού Αλεξανδρούπολης νίκησε τον πρώην πρωταθλητή του…

Ο αγώνας του πανελληνίου πρωταθλήματος των 10.000 μέτρων το περασμένο Σάββατο στα Μέγαρα σήμανε το τέλος της κυριαρχίας του Αλεξανδρουπολίτη Δημου Μαγγίνα στο αγώνισμα. Περιορίστηκε στην τρίτη θλεση με χρόνο 30 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα.

Τρία δεύτερα πιο ταχύς ήταν μάλιστα ο… διάδοχός του στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης (αφού ο Μαγγίνας αγωνίζεται πλέον με την φανέλα του Παναθηναϊκού). Ο λόγος για τον Μάρκο Γκούρλια που σημείωσε χρόνο 30″42 που είναι νέο ατομικό του ρεκόρ.

Παράλληλα, ο 20χρονος πρωταθλητής, ήταν 1ος στην κατηγορία Νέων (έως 23 ετών), εκτός φυσικά από 2ος στην κατηγορία Ανδρών. Αυτό ήταν το δεύτερο φετινό πανελλήνιο χρυσό μετάλλιο για τον πρωταθλητή του ΜΓΣ Εθνικού, μετά τον ανώμαλο δρόμο τον Φεβρουάριο.

Επόμενος στόχος του Γκούρλια, τα 5000μ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών στην Πάτρα, τέλη Ιουλίου.